Грузія у Європейському суді з прав людини у Страсбурзі звинуватила Росію у воєнних злочинах, агресії, порушенні прав людини на грузинській території під час збройного конфлікту між цими державами у 2008 році.
Влада у Тбілісі внесла справу до Суду 11 серпня 2008 року. «Тривала судова суперечка про те, що сталося і хто за це відповідальний, досягла свого апогею у середу, коли як російська, так і грузинська сторона виступила з прикінцевим словом», - повідомляє видання The Guardian.
За словами представників Тбілісі, під час п’ятиденної війни у 2008 році російські літаки здійснили понад 100 атак на грузинські об’єкти, а до бунтівних Абхазії та Південної Осетії увійшло приблизно 30 тис. російських військових. Грузинська сторона стверджує, що вона має докази, що російські бомби скидали на цивільні об’єкти, вбиваючи та наносячи поранення невинним людям. Йдеться про свідчення очевидців, світлини з супутників, фільми та перехоплені телефонні перемовини. Як нагадує The Guardian, у 2016 році свої свідчення дали понад 30 людей. Свідки розповіли про етнічні чистки примусово виселених зі своїх домівок 20 тис. грузинів, котрі жили у Південній Осетії, ракетну атаку на місто Горі та катування ув’язнених.
Британський адвокат Грузії Бен Еммерсон звинуватив у середу осетинські сили та інші нерегулярні підрозділи у систематичному спаленні грузинських будинків та сіл, масових стратах та погрозах вбивством.
Контроль Москви над Абхазією та Південною Осетією був частиною масштабнішого плану, а ціллю була «окупація якнайбільшої території, за яку можна уникнути покарання».
«Не таємниця, що Росія відкрито, а також на закритих засіданнях домагається вирішення справи на свою користь, погрожуючи вийти з Європейської конвенції і припинити фінансування суду», - заявив британський адвокат.
За інформацією The Guardian, вердикт у цій справ ЄСПЛ має ухвалити впродовж цього року.
Москва переконує, що війну почав екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, а російські підрозділи діяли тільки для збереження миру у регіоні. Європейський Союз у 2009 році звинуватив обидві сторони у порушеннях. Брюссель також наголосив, що проти грузинських мирних жителів були вчинені воєнні злочини.
PAP/Т.А.