Сьогодні у Варшаві пройде зустріч прем'єра Польщі з віце-головою Єврокомісії
PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych
18.06.2018 09:00
Матеуш Моравєцький і Франс Тіммерманс обговорять наступні кроки щодо реформи судоустрою Польщі
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш МоравєцькийPAP/Radek Pietruszka
Сьогодні, 18 червня, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький зустрінеться у Варшаві з віце-президентом Європейської комісії Франсом Тіммермансом. Це наступний етап діалогу Варшави з Брюсcелем на тему змін у польській судовій системі. Півроку тому Єврокомісія запустила процедуру на підставі 7 статті Договору про Європейський Союз, звинувативши польський уряд у порушенні верховенства права.
Активні перемовини на лінії Варшава-Брюссель тривають від початку року. Прем’єр Матеуш Моравєцький і міністр закордонних справ Яцек Чапутович неодноразово зустрічалися як з головою Комісії Жан-Клодом Юнкером, так і його заступником Франсом Тіммермансом. Результатом розмов стало внесення змін до судових законів, що було частиною очікувань ЄК.
Однак, керівництво Комісії вважає внесення змін до закону про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Конституційний суд недостатнім. Минулого тижня у Європейському парламенті Франс Тіммерманс закликав внести додаткові зміни у судові закони. Крім того, Комісія попросила Раду ЄС провести офіційне слухання Польщі, що має відбутися 26 червня. Це частина процедури захисту верховенства права, що передбачено у 7 статті Договору про ЄС.
Польська влада переконана, що Комісія повинна взяти до уваги жести Варшави. «Ми простягнули руку, навіть якщо хтось цієї руки не приймає. Але хай ніхто не думає, що ми не будемо продовжувати наші фундаментальні реформи. Одна з таких реформ – реформа правосуддя», - наголосив Моравєцький під час з’їзду клубів видання Gazeta Polska. Натомість очільник польської дипломатії Яцек Чапутович сказав у п’ятницю на хвилях Польського радіо, що уряд «з повною надією» очікує від Франса Тіммерманса представлення бачення розв’язання суперечки з Брюсселем.
Наразі Єврокомісія не відповідає на заклики та запитання з Європарламенту про те, чи вона направить до Суду ЄС позов проти Польщі за закон про Верховний суд. Чиновники у Комісії кажуть, що багато залежатиме від нинішньої зустрічі Моравєцький-Тіммерманс.
У свою чергу, залежно від перебігу слухання 26 червня, міністри держав ЄС прийматимуть рішення про наступні кроки у справі процедури контролю верховенства закон. Можливе чергове слухання або надсилання рекомендацій Польщі. Тільки невиконання їх може призвести до наступного етапу, тобто голосування за пропозиції Комісії, яка вважає, що у Польщі існує серйозна загроза для верховенства права. Для прийняття такого звернення потрібна згода 22 країн.
IAR/Т.А.