«Ви збагачуєте наш культурний потенціал», - заявив у понеділок, 23 липня, віце-прем’єр, міністр культури Польщі Пйотр Ґлінський, звертаючись до учасників 27-ї стипендіальної програми Міністерства культури і національної спадщини Польщі Gaude Polonia.
Вчора у Палаці Речі Посполитої у Варшаві 51 учасник 27-ї стипендіальної програми Gaude Polonia, зокрема 42 з України, 7 з Білорусі, по одному з Грузії та Росії, отримав з рук віце-прем’єра Пйотра Ґлінського дипломи. Стипендіати представляли такі галузі: візуальне мистецтво, музика, література/переклад, кіно ,театр, фотографія, музейна справа, реставрація творів мистецтва і танець. Загалом на участь у програмі Gaude Polonia подало заявки 247 творців.
«Ми радіємо, що можемо вкотре вручити ці стипендії. Це вираження у певному сенсі наших спільних інтересів жителів Центрально-Східної Європи, ми повинні підтримувати один одного. Ми маємо дуже багато елементів, що об’єднують нас, польська держава дуже зацікавлена у тому, аби цей культурний обмін реалізовувався та продовжувався», - сказав Ґлінський.
«Ви збагачуєте наш культурний потенціал таким чином, що щонайменше протягом півроку, і я сподіваюся, що дехто, можливо, триваліше, матиме безпосередній контакт з нашими культурним капіталом і завдяки цьому ця центральноєвропейська співпраця буде розвиватися», - додав міністр культури, звертаючись до стипендіатів.
Ґлінський звернув увагу, що є абсолютна перевага стипендіатів з однієї країни (з України – ред.). «Це дуже добре, але хочеться, аби було ще більше представників інших культур і народів», - зауважив міністр культури.
Програма Gaude Polonia покликана допомогти стипендіатам пізнати сучасну польську культуру та поліпшити свою творчу майстерність під керівництвом відомих польських творців та культурних установ. За словами лауреатів цьогорічної програми, перебування у Польщі на стипендії було для них дуже важливим досвідом.
Христина Слива з України, котра отримала стипендію у категорії візуальне мистецтво, наголосила, що стипендія – це унікальна можливість для реалізації художніх проектів. На її погляд, рівень мистецьких галерей, митців та презентацій робіт у Польщі на дуже високому рівні.
Владислав Робський з України, котрий отримав стипендію вже вдруге, сказав, що завдяки цій програмі він завершив сценарій для художнього фільму, над яким він працював три роки. Українець висловив надію, що невдовзі відбудуться зйомки стрічки і це буде польсько-українська копродукція. Він підкреслив, що Польща – це друга після України близька йому країна і тому він вирішив податися на цю стипендію у Польщі.
Gaude Polonia – це піврічна стипендіальна програма міністра культури і національної спадщини, що була ініційована у 2003 році. Вона призначена для молодих митців з Центрально-Східної Європи (до 40 років і у виняткових випадках до 45 років), але у першу чергу для творців з Білорусі та України.
IAR, PAP/Т.А.