На погляд Польщі, проблемою у відносинах з Росією залишається порушення Москвою міжнародного права щодо України, а у двосторонніх польсько-російських взаєминах проблемою є повернення уламків літака Ту-154М. Про це в розмові з російськом виданням «Коммерсант» заявив міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович. Це перше інтерв’ю Чапутовича російським мас-медіа.
За словами очільника польської дипломатії, у зв’язку з анексією Криму та російським вторгненням на Донбасі важливе збереження західних санкцій щодо Росії, поки вона не змінить своєї політики стосовно України.
«Є, звісно, й інші питання. Ми негативно ставимося до проекту Nord Stream 2; ми вважаємо, що ця ініціатива не гарантує диверсифікацію та енергетичну безпеку європейських країн. І не ми одні так вважаємо: Європейська комісія також визнала, що цей проект невигідний для Європи», - підкреслив Чапутович. «Росія як постачальник газу є партнером, який може використовувати газ для тиску та шантажу», - додав міністр закордонних справ Польщі.
Яцек Чапутович, згадуючи про інші проблеми у діалозі між Польщею та Росією, сказав про проблему повернення уламків літака Ту-154М. «Ніхто не сумнівається, що біля Смоленська загинув лідер польської держави, парламентарії, військові командувачі, представники еліти народу. 96 наших громадян. І саме ми повинні вирішувати, де мають бути уламки, оскільки уламки державного літака є власністю Польщі», - підкреслив міністр. За його словами, «російська сторона могла закрити розслідування ще сім років тому».
Голова Міністерства закордонних справ Польщі також зауважив, що Росія та Польща мають різний погляд на пам’ятники, присвячені Червоній армії, що залишилися у Польщі. За його словами, на території Польщі поховано понад мільйон російських солдатів, ще від наполеонівських часів і до радянського періоду. «Приблизно 500 тис. загинуло у боротьбі на території сучасної Польщі, ще приблизно 800 тис. – це військовополонені німецьких концтаборів періоду Другої світової війни. Місця їхнього поховання охороняє держава і на їхнє збереження вона витрачає три мільйони злотих щороку», - сказав міністр. Він додав, що пам’ятники за межами місць поховання не мають такого захисту, і польський закон вимагає знесення монументів, що символізують тоталітарні режими.
«Росіяни очікують від нас подяки за те, що нас визволили. З одного боку, вони боролися з гітлерівською Німеччиною. Але з другого, радянські солдати були інструментом поневолення поляків. За Сталіна тисячі людей були арештовані та розстріляні», - сказав Чапутович.
Міністр закордонних справ також наголосив, що Польща хоче розгортання на постійній основі бази американських солдатів. «Багато залежить від позиції Конгресу США та рішення адміністрації президента США і Пентагону, але сподіваємося, що рішення буде прийняте навесні наступного року», - сказав голова МЗС.
За його словами, у польсько-російських відносинах польська сторона зацікавлена відновленням роботи Групи з важких питань і розвитком економічного співробітництва.
«Хоча маємо проблеми України, Nord Stream 2, уламків літака, ми можемо розвивати нормальні двосторонні відносини. Якщо політика Росії щодо України зміниться, так як ми пропонуємо в ЄС і НАТО, то розвивати їх буде легше. Проте, за моїми даними, російська сторона не висловлює бажання відновлення роботи міжурядового комітету або зустрічі її співголів», - сказав Чапутович.
Очільник польської дипломатії, відповідаючи на запитання про призупинення малого прикордонного руху між Польщею та Калінінградською областю, зазначив, що цей рух не відновлюють «у зв’язку з мілітаризацією Калінінградської області».
«Нашою проблемою є не відносини між нашими суспільствами – вони добрі і теплі. Проблемою є російська агресивна політика, свідками якої ми були в Грузії та Україні. Нині Москва досягає своїх цілей стловими методами. А ми визнаємо верховенство міжнародного права», - сказав Чапутович.
PAP/Т.А.