Ситуація довкола скульптур левів на території Меморіалу львівських орлят – це результат порушення чинного в Україні права. Про це у п’ятницю, 26 жовтня, заявив віце-прем’єр України Павло Розенко, який є також головою Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій.
Нагадаємо, Львівська обласна рада закликала усунути двох кам’яних левів з Цвинтаря орлят у Львові, вважаючи їх «символом польської окупації Львова». На думку депутатів, фігури встановлені на цвинтарі незаконно. В ухваленій резолюції депутати ради також запевнили, що вони підтримують позитивний розвиток польсько-українських відносин, однак стурбовані діями, що можуть їм зашкодити.
«На жаль, це питання є результатом порушення чинного в Україні права, коли політична кон'юнктура стає понад нормами українського законодавства. Тому саме нині Міжвідомча комісія, яку я очолюю, діє тільки у межах права України і не допускає втручання політиканів у процес прийняття рішень», − зазначив він.
«Усі інші питання, що були порушені у заяві (Львівської обласної ради), є виключно в компетенції відповідних місцевих органів влади. Ми не будемо втручатися у роботу органів місцевого самоврядування», − наголосив віце-прем’єр.
Питання фігур левів прокоментував у п’ятницю, зокрема, віце-голова Міністерства закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький. Він заявив, що Польща рішуче проти усунення цих фігур. Міністр зазначив, що позиція української сторони щодо левів на Личаківському кладовищі «давно відома» польському уряду. Ця проблема, за його словами, була «однією з осей» перемовин міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовича з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним у Варшаві.
Він додав, що тема левів на Цвинтарі орлят була теж порушена під час розмов на парламентському рівні, за участі спікера Сейму Марека Кухцінського та віце-спікера Верховної ради України Оксани Сироїд 8 жовтня, а також під час перемовин Ціхоцького з головою комітету закордонних справ українського парламенту Ганною Гопко.
«Ми представили наш рішучий протест щодо можливості незаконного усунення левів, незаконного у тому сенсі, що це порушить двосторонній протокол щодо відновлення та реконструкції Личаківського кладовища», − заявив віце-голова МЗС Польщі. Він додав, що українську сторону попередили про «негативні наслідки такого руху для двосторонніх відносин».
PAP/Т.А.