Logo Polskiego Radia
Print

У Варшаві відкрили виставку, присвячену польським жертвам НКВС

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 27.11.2018 11:00
Подібну виставку про злочини радянського тоталітарного режиму проти поляків відкрили теж нещодавно у Хмельницькому
Посол України у Польщі Андрій Дещиця на відкритті виставки у ВаршавіПосол України у Польщі Андрій Дещиця на відкритті виставки у ВаршавіPAP/Piotr Nowak

Долі поляків, репресованих НКВС у Радянському Союзі, представлені на виставці «Наказ № 00485. Антипольська операція НКВС у Радянській Україні 1937-1938». Експозицію можна побачити перед будинком Дому Полонії по вулиці Краківське передмістя у Варшаві. У 80-і роковини завершення «польської операції» НКВС виставку підготував Архів Інституту національної пам’яті Польщі.

Посол
Посол України у Польщі Андрій Дещиця і віце-міністр закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький дивляться виставку PAP/Piotr Nowak

Директор Архіву ІНП Мажена Крук підкреслила, що виставку створили, аби люди зрозуміли масштаби злочинів, скоєних радянським режимом проти поляків. Під час «польської операції» НКВС у 1937-1938 роках було репресовано щонайменше 140 тисяч поляків, нагадала директор Крук, було вбито понад 111 тисяч поляків, котрі після Ризького миру залишилися на терені Радянського Союзу.

PAP/Piotr
PAP/Piotr Nowak

Хоча злочин був дуже великим, дотепер про нього не вчать у школах, немає також багато наукових робіт, сказала директор Архіву ІНП.

Виставку вдалося створити завдяки співпраці Архіву ІНП з українськими державними обласними архівами в Одесі, Хмельницькому та Вінниці. Українські установи передали десятки тисяч документів про злочинні дії сталінського режиму.

PAP/Piotr
PAP/Piotr Nowak

Директор Державного архіву Хмельницької області Володимир Байдич підкреслив, що передача документів з українських архівів Архіву ІНП сприяє розкриттю правди. Він відзначив, що «ми зобов’язані пам’ятати. Ця історична пам’ять потрібна для того, аби це ніколи не повторилося».

PAP/Piotr
PAP/Piotr Nowak

Директор нагадав, що на Поділлі жило 22% поляків, «тих людей засудили, розстріляли або вислали на Сибір або до Казахстану тільки за те, що вони були нібито членами Польської військової організації, якої насправді не було на тих теренах. Їх звинуватили у шпигунстві для Польщі або Англії, хоча багато з них не вміли навіть читати і писати».

Віце-міністр закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький наголосив, що ця виставка повинна були певним дороговказом для розвитку польсько-української співпраці. «Так, як ми повертаємо пам’яті прізвища репресованих та вбитих НКВС, так само ми згадуємо прізвища, гідні поховання жертв інших конфліктів та репресій», - сказав він. Віце-міністр додав, що «цієї єдиної оцінки та співпраці не вистачає щодо, передусім, жертв Волинського злочину».

Декілька днів тому цю виставку відкрили у Хмельницькому в Україні. Її також покажуть в інших українських містах, а також у Польщі та Європі.

IAR/Т.А.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти