У понеділок, 17 грудня, президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до Закону про Верховний суду. Документ реалізує постанову Суду Європейського Союзу, що наказує призупинити виконання положень закону про вихід суддів Верховного суду на пенсію.
Заступник голови Канцелярії президента Павел Муха сказав, що це виконання запобіжного рішення Суду Європейського Союзу. Він додав, що постанова не є самовиконуваною, а тому було потрібно змінити законодавство та опрацювати відповідний закон. Такі законодавчі заходи були вжиті.
Зміни до Закону про Верховний суд були ухвалені Сеймом Польщі 21 листопада, а 23 листопада їх підтримав Сенат.
Змінами передбачено, зокрема, повернення судді Верховного суду або судді Вищого адміністративного суду, який вийшов на пенсію після 65 років життя, до виконання своїх функцій на посаді, яку він займав 3 квітня цього року, тобто на момент набуття чинності нинішнього закону. Положення вказують також, що якщо до виконання функцій у Верховному суді повернувся суддя, який займав посаду І президента Верховного суду або президента Верховного суду, то його термін повноважень вважається безперервним.
Вчора призупинити чинний дотепер Закон про Верховний суд остаточно постановив Суд Євросоюзу. Вирок оголосила Велика палата Європейського суду, до якої входять 15 суддів, підтверджуючи таким чином початкове жовтневе рішення віце-президента Суду ЄС. Хоча Польща внесла зміни до Закону про Верховний суд, досі не вистачало підпису президента. Згідно із законодавством, у силі залишався закон, який Європейська комісія оскаржила у Суді ЄС.
Цей вирок Європейського суду – це остаточне задоволення скарги Європейської комісії до винесення вироку, що має ствердити, чи Закон про Верховний суд порушив законодавство ЄС. Так вважає Єврокомісія. У скарзі проти Польщі до Суду в Люксембурзі Брюссель написав, що положення, які відправляють І президента та частину суддів Верховного суду на пенсію загрожують політизацією суду та є замахом на незалежність суддів. Разом зі скаргою Комісія попросила застосувати так звані тимчасові заходи до остаточного вироку. І спочатку віце-президент Суду ЄС у жовтні, а тепер Велика палата, підтримали це клопотання. Йдеться про призупинення виконання Закону та повернення на свої посади суддів, які були відправлені на пенсію.
Усі запобіжні заходи, які наказав ввести Суд ЄС, є в оновленому Законі і вони повністю відповідають звинуваченням Комісії, а тому Польща сподівається, що вона відкличе скаргу. Однак Брюссель не має наміру наразі цього робити. Євросоюзні чиновники вважають, що ЄК хоче зберегти тиск на Польщу, особливо тому, що вона ставить під сумнів інші елементи судової реформи, визнаючи, що це загрожує незалежності судової системи.
IAR, PAP/Т.А.