Очільники міністерств закордонних справ Польщі, Литви, Латвії та Естонії засудили у вівторок, 15 січня, агресію Росії проти України в Азовському морі та зажадали від Москви звільнення українських солдатів Військово-морського флоту, взятих у полон у листопаді після обстрілу їхнього корабля у районі Керченської протоки.
Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, Литви Лінас Лінкявічюс, Латвії Едгар Рінкевичс та Естонії Свен Міксер прибули в Україну на запрошення свого відповідника Павла Клімкіна. Метою їхнього візиту був порт у Маріуполі.
«Цей візит є підтримкою для України і демонстрацію, що російська агресія має бути припинена», - заявив голова МЗС Польщі Яцек Чапутович. «Ми хочемо показати жителям Маріуполя сильний сигнал солідарності та запевнити, що міжнародне співтовариство не забуде про них», - підкреслив голова МЗС Литви Лінас Лінкявічюс.
Дипломати чотирьох євросоюзних держави прибули з Клімкіним з Києва до Дніпра, звідки вони мали намір відправитися гелікоптерами до Маріуполя. Однак, через погані погодні умови, на середині шляху машини змушені були повернутися до Дніпра.
«На сьогодні тільки два судна знаходяться в Маріуполі, а раніше їх були десятки. Це наслідок економічної блокади Росії та подій довкола Керченської протоки», - наголосив голова МЗС України Павло Клімкін на організованій у Дніпрі прес-конференції.
За словами українського міністра, блокуючи рух до портів у Маріуполі та Бердянську, Росія підтверджує, що вона має намір захопити усю південно-східну частину України. Клімкін закликав своїх європейських партнерів допомогти з розвитком цього регіону та підтримати гарантування там безпеки.
«Солідарність наших друзів є важливою, але так само важливими є зусилля ЄС під час реалізації проектів, що допоможуть розбудувати український Донбас так, аби кожний відчув, де насправді є його майбутнє», - закликав він.
«Ми повинні зосередитися на підтримці регіону Маріуполя, особливо у фінансовому та гуманітарному вимірі, тому що ситуація у цьому місці щодо рівня життя після блокади портів погіршується. Це також певна форма впливу у межах міжнародних організацій, передусім ЄС, аби переконати партнерів зайнятися цим питанням, зайняти тверду позицію щодо Росії та допомоги Україні», - сказав Яцек Чапутович.
Четверо міністрів відвідали у Дніпрі Обласну клінічну лікарню ім. Мечникова, у якій лікують солдатів, котрі воюють на Донбасі, а також здійснили візит до Музею Антитерористичної операції на сході країни.
Завершуючи свій візит, міністри заявили, що міжнародне співтовариство не схвалює судових процесів у Росії проти екіпажів українських кораблів, обстріляних у районі Керченської протоки.
«Судові процеси у Москві неприйнятні. Ми вимагаємо звільнення екіпажів, вимагаємо від Росії гарантування вільного судноплавства в Азовському морі, як це передбачено міжнародним законодавством. Росія вважає, що Азовське море є її внутрішніми водами, але ми мусимо чітко сказати, що вона помиляться. Ми мусимо також сказати, що санкції ЄС проти Росії зберігатимуться доти, поки ситуація не поліпшиться», - заявив Лінкявічюс.
«Міжнародне співтовариство спільно вимагає беззастережного звільнення українських моряків», - підкреслив Чапутович.
Нагадаємо, у вівторок, 15 січня, суд у Москві прийняв рішення про продовження арешту до 24 квітня для 24 українських моряків.
PAP/Т.А.