У межах проекту «Ми не байдужі», що фінансується з бюджету Міністерства закордонних справ Польщі, підтримку отримують чотири центри соціально-психологічної допомоги для тимчасово переміщених осіб в Київській та Житомирській областях.
У Бородянці, Іванкові та Боярці неподалік Києва, а також в Коростені в Житомирській області перебуває загалом понад 4000 людей, котрі виїхали з Криму і Донбасу.
У місцевих центрах соціально-психологічної реабілітації проводять постійні психологічні, юридичні та соціальні консультації, а також фізичну реабілітацію, навчальні гуртки, майстер-класи та інтерактивні ігри. У межах проекту відремонтовано приміщення для роботи з дітьми та літніми людьми, а також проведено вишколи їхніх працівників спеціалістами з Польщі.
Ці центри раніше були установами для осіб, котрі постраждали під час катастрофи на атомній електростанції в Чорнобилі. У 2014 році їх передали Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
«Ми вдячні за підтримку з Польщі, яка допомогла нам провести більше занять та порівняти наші знання із досвідом іноземних спеціалістів», - сказала директор одного з центрів Ангеліна Лахтадир. «Коли приїхали переміщені особи, головне було знайти для них одяг та місця для ночівлі. Увесь місцевий громадянський рух об’єднався у цій справі. Тепер ми допомагаємо їм адаптуватися у новому середовищі, знайти роботу, взяти участь у житті своїх нових громад, відновити тут своє життя, яке у них було до війни», - додала вона.
Радниця Посольства Республіки Польща у Києві Йоаннна Юревич наголосила, що майже кожний куточок України приймав або приймає переміщених осіб з Криму та Донбасу. «Завдяки роботі на місці певною мірою вдалося подолати ворожість та недовіру громадськості та пасивно-агресивне ставлення тимчасово переміщених осіб. Однак досі ще багато стереотипів подолати не вдалося», - сказала Юревич. «Крім того, поки невідомо, як далі розвиватиметься конфлікт на Донбасі. Кожне загострення боїв - це нові утікачі. А тому цю ініціативу потрібно продовжувати та розвивати», - додала вона.
Проект реалізують вже другий рік. На нього виділили вже загалом 60 тис. євро. У 2017 році Польща призначила на допомогу у цілому 2,55 млрд злотих (600 млн євро), зокрема в Україну було передано 228,6 млн злотих (понад 53 млн євро).
PAP/Т.А.