30 років тому, 6 лютого 1989 року, у Варшаві почалися перемовини так званого Круглого столу. Договір між опозиційною профспілкою «Солідарність» та комуністичною владою, підписаний 5 квітня 1989 року, дуже вплинув на падіння комуністичної системи та політичні перетворення не тільки у Польщі, але також в усій Центрально-Східній Європі.
Проведення Круглого столу стало результатом перемовин комуністичної влади Польщі з частиною опозиції у середині серпня 1988 року у ситуації все більшої економічної кризи, хвилі робітничих страйків та громадських протестів. У результаті, 31 серпня 1988 року у Варшаві відбулася перша, від введення воєнного стану, зустріч очільника Міністерства внутрішніх справ генерала Чеслава Кіщака та Лєха Валенси, у якій взяли участь також єпископ Єжи Домбровський та секретар Центрального комітету Польської об’єднаної робітничої партії Станіслав Цьосек.
Результати перемовин Круглого столу вплинули не тільки на падіння комуністичної системи та політичні перетворення у Польщі та Центрально-Східній Європі. Вони дозволили визначити дату проведення частково вільних виборів до Сейму. Опозиції та владі вдалося теж домовитися щодо легалізації «Солідарності», введення політичного плюралізму, свободи слова та незалежності судів.
«Я не маю сумнівів, що Круглий стіл був потрібним», - сказав у переддень 30-річчя початку перемовин в ефірі телеканалу Polsat News президент Польщі Анджей Дуда. На його думку, оцінки цієї події є дуже різними.
«Коли ми дивимося на нашу сьогоднішню дійсність та порівнюємо з тим, що було тоді, то ніхто нині не сумнівається, що Польща протягом цих 30 років дуже змінилася», - наголосив президент. У зв’язку з цим він нагадав про членство Польщі в Європейському Союзі та НАТО.
«Круглий стіл був потрібним ще з однієї причини: для того, аби ми були першою країною, у якій відбулися зміни», - сказав Дуда. «Берлінська стіна впала, бо Польща дала цьому початок і ми можемо нині про це сміливо говорити», - зазначив польський президент.
Водночас Дуда зауважив, що оцінка Круглого столу не є однозначною і суперечка довкола цієї оцінки триває до сьогодні.
«Опоненти Круглого столу кажуть так: не треба було його проводити, потрібно було почекати, поки комуністи більше ослабнуть і тільки потім робити системні перетворення, тому що це сталося де-факто на умовах комуністів, завдяки чому вони збагачувалися на державній власності, завдяки тому у польському суспільному житті залишилося те, що називаємо посткомунізмом, тобто дуже багато патологій, з якими ми боремося до сьогодні», - сказав президент. «Однак, на мою думку, загальний результат є добрим», - додав Анджей Дуда.
IAR, PAP/Т.А.