Президент Європейської Ради Дональд Туск отримав у середу, 20 лютого, звання доктора Honoris Causa від Львівського національного університету ім. І. Франка.
У своєму виступі, Дональд Туск порівняв Львів зі своїм рідним містом Ґданськом і звернувся з закликом про польсько-українське примирення.
Туск оцінив, що приклад Ґданська та Львова - це добра тема для дискусії про солідарність та примирення. На його думку, подібний дух свободи витікав із обох міст: з Ґданська він вплинув на Польщу, а зі Львова - на Україну.
«У Ґданську ми присвячуємо особливу увагу солідарності. Солідарність, здавалося б, безпорадна і слабка, виявилася більш сильнішою, ніж до зубів озброєна імперія. У політиці солідарність – це найкраща протиотрута на ресентименти і, мабуть, єдина правильна альтернатива для політики, що розуміють тільки як безкомпромісну гру інтересів», - наголосив він.
Голова Європейської ради підкреслив, що ґданський серпень 1980 року був важливим сигналом для жителів Львова та України. Він процитував слова українського історика Ярослава Грицака, який в одному з інтерв’ю згадував, що захоплення польською „Солідарністю” призвело до конфлікту між старшим та молодшим поколінням українців.
«Його батьки мали болісні спогади, пов’язані з Польщею. Вони народилися у селі неподалік Стрия і постійно пам’ятали антиукраїнську політику Другої Речі Посполитої. Я не мушу вам розповідати, що у моєму Ґданську я, у свою чергу, неодноразово чув повні гірких та гнівних слів з боку старших за мене моїх співвітчизників, поляків, котрі згадували жахливі події на Волині та жорстокість деяких українців і щодо поляків», - зазначив він.
На думку президента Європейської Ради, історія Ґданська і Львова повинна стати «провідником примирення» між польським та українським народами.
«Немає справедливості без прощення, а співпраця без взаємного відкриття була би слабкою. У жесті чутливого сумління, співчуття та доброзичливості, ми відповідаємо відкритим серцем на подібні до польських прагнення українців. Ми вшановуємо пам’ять жертв минулих суперечок та конфліктів, ми повертаємо із небуття кожну з них по імені та прізвищу. Ми зобов’язані цим загиблим та їхнім родинам. Але не ведімо облік крові та страждань, бо це шлях у нікуди. Спільно схилімо голови у задумі, молитві та співчутті», - наголосив він.
Політик підкреслив, що поляки та українці тільки тепер можуть зрозуміти трагедію, у яку вони були втягнуті в минулому.
«Досвід минулого століття, такий трагічний та болісний, навчив нас нового погляду на патріотизм, на національну ідентичність, що не мусить обернена проти когось, або потребувати підтвердження у протистоянні. Нині ми знаходимо те, що нас об’єднує. Ми зміцнюємо довіру та співпрацю. Нині немає країни, що більше, ніж Польща, цінує роль незалежної України в Європі та дружнє підтримує її проєвропейські прагнення», - сказав Туск.
Середа стала третім і заключним днем візиту президента Європейської ради в Україну, куди він прибув у зв’язку із 5-ю річницею найкривавіших подій Революції Гідності наприкінці 2013 і початку 2014 року.
У понеділок Дональд Туск зустрівся з президентом Петром Порошенком, а у вівторок виступив у Верховній Раді України.
РАР/Л.І., Т.А.