У п’ятницю в Любліні, в церемонії офіційної зустрічі глав держав з особовим складом спільного українсько-польсько-литовського військового підрозділу ЛИТПОЛУКРБРИГ імені Великого Гетьмана Костянтина Острозького, який дислокується в цьому польському місті, взяли участь президенти України, Польщі і Литви. Нагодою для зустрічі став 450-річний ювілей створення Люблінської унії, яка дала початок Речі Посполитій Двох Народів.
Петро Порошенко, Анджей Дуда і Даля Ґрибаускайте прийняли доповідь командира бригади, українського військового – полковника Дмитра Братішко. Під час церемонії зустрічі пролунали державні гімни України, Литви та Польщі та були підняті державні прапори трьох країн. Військовослужбовці бригади пройшли маршем перед президентами.
Після зустрічі відбувся брифінг лідерів трьох держав. Виступаючи перед пресою, президент Польщі Анджей Дуда сказав, що цей рік буде активним для вояків спільної бригади:
«Вони матимуть навчання з солдатами з Канади, Сполучених Штатів, Грузії і Молдови. А отже, ця співпраця є багатосторонньою, і, як видно, широкою, але згідно з лінією НАТО».
Звертаючись до президента Петра Порошенка польський очільник наголосив на важливості участі українських військ у цій бригаді:
«Всі ми знаємо, що з 2014 року Україна перебуває в складному становищі, частину території України сьогодні окупувала Росія. Українські солдати справді воюють – б’ються на війні. Солдати повітряно-десантної дивізії, які тут присутні і разом з нашими солдатами разом входять до складу цієї Литовсько-польсько-української бригади, є солдатами, що буквально мають воєнний досвід».
Президент Литви Даля Ґрибаускайте висловила свою радість з того приводу, що ця зустріч відбулася саме у Любліні:
«Для нас історично це дуже важливе місто, тому що ми були разом 450 років тому. І тому я задоволена, що ми сьогодні разом у цій бригаді, що це дуже символічно, й не лише для нас самих, а й для всіх інших».
Зі свого боку, президент України Петро Порошенко наголосив на важливості досвіду, який випливає з існування такої бригади:
«Я хочу вам відкрити ще таємницю, що й інші наші сусіди дуже уважно вивчають наш позитивний досвід і виходять з пропозиціями по створенню аналогічних бригад за участі інших держав. Я дуже вітаю це і думаю, що це ще одне підтвердження, наскільки ефективний і наскільки позитивний є цей досвід».
Крім цього, український очільник відповів на питання про забезпечення вступу України до НАТО:
«Які конкретні кроки ми маємо здійснити для забезпечення вступу України в НАТО? По-перше, ми маємо забезпечити модернізацію української держави для того, щоб Україна відповідала тим критеріям, які необхідні для вступу в НАТО. Мова йде не лише про безпекові критерії. Мова йде про верховенство права, мова йде про демократію, мова йде про вільні і чесні вибори, мова йде про те, щоби демократичні традиції, які продемонструвала Україна, були закріплені зараз».
IAR, Facebook - Петро Порошенко/А.М.