У Чехії знешкодили шпигунську мережу, яка під прикриттям двох комп’ютерних фірм працювала у Празі, і в яку входили російські агенти з чеським громадянством. Про це поінформував тижневик «Respekt» із посиланням на власні джерела. Мережа, серед іншого, здійснювала гакерські атаки.
Автором публікації є журналіст-розслідувач Ондрей Кундра, цьогорічний лауреат однієї із найважливіших нагород для чеських журналістів. Тематику російських таємних служб він вивчає багато років.
Кундра написав, що кульмінація заходів чеських спецслужб проти російської мережі припала на початок 2018 року. Тоді затримали групу росіян, також тих, котрі у минулому отримали чеські паспорти. Операція проти шпигунів із ФСБ тривала декілька років.
За словами Кундри, прикриттям для групи були дві приватні комп’ютерні фірми у Празі, куди спеціалізоване обладнання привозили автомобілями з російською дипломатичною реєстрацією, а шпигуни, які там працювали, займалися гакерською діяльністю.
Як зазначив автор, мережа співпрацювала з подібними групами в інших країнах. «Атаки були скоординованими, також проти цілей за кордоном», – написав Кундра.
Посилаючись на російські джерела, Кундра ствердив, що росіяни після викриття покинули територію Чехії. «Тими, хто має чеське громадянство, поліція займається надалі. Нікому не висунуто обвинувачень, поліція перевіряє, чи співпрацюючи з іноземним урядом, вони не вдалися до зради», – написав він.
Чеський журналіст зауважив, що «невідомо, скільки осіб виїхало з Чехії, скільки залишилося і скільки надалі залишається у країні». Він нагадав, що мас-медіа неодноразово звертали увагу на факт, що у минулому деякі росіяни отримували громадянство за невідомих обставин. Від 1993 року громадянами Чехії стало майже 4800 росіян. У 2018 році у Чехії жило понад 38200 російських громадян.
За словами журналіста, інформація про діяльність служб проти росіян потрапила до громадськості після того, як президент Мілош Земан неодноразово критикував Інформаційну службу безпеки (BIS), звинувачуючи її в перебільшенні оцінки загрози з боку російських шпигунів.
Як нагадав Кундра, чеський президент стверджував, що якщо навіть така загроза існує, то BIS не може протидіяти цьому.
PAP/Т.А.