Міністри закордонних справ Європейського Союзу та держав Східного партнерства зустрінуться у найближчий понеділок, 13 травня, у Брюсселі, на святкуванні 10-річчя цієї ініціативи. Запрошенням на вечерю за участі лідерів, за словами євросоюзних джерел, не скористається президент Білорусі Аляксандр Лукашенка.
«Лукашенку запросили, але він не відповів на запрошення. Білорусь має представляти міністр закордонних справ Уладзімір Макєй», - повідомило у Брюсселі євросоюзне джерело.
Крім зустрічі міністрів, на якій очільники дипломатії 28 країн ЄС та Білорусі, України, Грузії, Молдови, Вірменії і Азербайджану обговорюватимуть дотеперішнє співробітництво, а також плани на майбутнє, голова Європейської ради Дональд Туск організує вечерю для лідерів держав Східного партнерства.
У Брюсселі не всім сподобалося, що на неї запросили Лукашенку. За словами Радіо Свобода, британська євродепутатка Джулі Вард ініціювала лист з цього питання до очільниці євросоюзної дипломатії Федеріки Моґеріні. У ньому нагадано, що режим Лукашенки, якого називають також «останнім диктатором Європи», не поважає прав людини, придушуючи голоси політичних опонентів та свободу слова.
Однак відносини на лінії Мінськ-Брюссель, хоч далеко не ідеальні, за попередні роки поліпшилися. У лютому 2016 року ЄС скасував більшість санкції у відповідь на звільнення усіх політичних в’язнів у Білорусі. Обмеження охоплювали замороження активів та заборону в’їзду до ЄС, зокрема для Лукашенки. Втім, президент Білорусі не приїхав на саміт Східного партнерства в 2017 році, коли його вперше запросили на подібну зустріч.
Програму Східного партнерства, ініційовану Польщею та Швецією, запустили 10 років тому на саміті у Празі. Країни, котрі співпрацюють з ЄС у межах СП, мають різний погляд на відносини зі Спільнотою. Для України, Грузії та Молдови це, як стверджують ці країни, етап на шляху до повної європейської інтеграції. У свою чергу, Азербайджан, Вірменія та Білорусь бачать у СП шанс для зміцнення і розвитку економічних відносин.
PAP/Т.А.