Не буде спільної заяви країн Європейського Союзу та Східного партнерства у 10-річчя виникнення цієї ініціативи. Брюссельська кореспондентка Польського радіо Беата Пломецька повідомила, що буде лише заява верховної представниці ЄС з питань закордонних справ Федеріки Моґеріні на завершення зустрічі міністрів закордонних справ Євроспільноти і держав з-за східного кордону. Зі своїми застереженнями виступив Азербайджан.
За неофіційною інформацією кореспондентки Польського радіо, представники Азербайджану вимагали, аби у кінцевому документі була інформація про територіальну цілісність і хоча вони не говорили про це безпосередньо, відомо було, що йдеться про Нагірний Карабах.
У свою чергу, Вірменія заявила, що буде вимагати внесення права на самовизначення. Однак змін до документу не внесли, а оскільки згоди усіх не було, буде тільки заява очільниці євросоюзної дипломатії.
Як дізналася Беата Пломецька, задоволеними не були також Україна та Грузія. У документі лиш говориться, що Східне партнерство стало успіхом для громадян, що воно дало країнам з-за східного кордону економічну вигоду, але згадки про європейську перспективу немає. У документі, за словами кореспондентки Польського радіо, є лише інформація про підтвердження дотеперішніх зобов’язань із попередніх самітів Східного партнерства. Є перегляд продовження співробітництва, але, на відміну від попередніх зустрічей, немає інформації про те, коли і де саме має відбутися наступний саміт.
Водночас Польща пропонує поліпшення роботи ініціативи. Дискусія про те, як Східне партнерство повинно функціонувати, триває вже декілька місяців. Варшава запропонувала створити його секретаріат зі співпраці із Спільнотою, на зразок того, який ЄС має для Середземномор’я. Можливе ближче співробітництво мало би охопити, зокрема, торгівлю, візову лібералізацію, студентський обмін і телефонний роумінг.
Східне партнерство, запропоноване Польщею і підтримане Швецією, а потім іншими країнами ЄС, було запущене 10 років тому на саміті у Празі і мало наблизити Україну, Грузію, Молдову, Вірменію, Азербайджан і Білорусь до ЄС. У певний час до країн перестали ставитися однаково, а співробітництво визначають у міру очікувань, адже не кожна країна хоче бути близькою до ЄС. Для України, Грузії та Молдови – це етап на шляху до членства в Євроспільноті, для інших трьох держав – можливість розвитку економічного співробітництва.
IAR/Т.А.