Екзит-пол - зустріч політики та соціології
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
25.10.2012 14:33
-
Екзит-пол - зустріч політики та соціології
Вперше опитування виборців після голосування було проведене у 1967 році в США, під час виборів губернатора штату Кентуккі. У Польщі перший екзит-пол був організований в 1990 році, а в Україні - у 1998. Яку роль сьогодні відіграють екзит-поли у виборчому процесі над Віслою та над Дніпром?
Результати проведення національного екзит-полу під час першого туру виборів Президента України у 2010 році
В Україні наближається день голосування. Хто потрапить до парламенту – зможемо дізнатися за кілька днів з офіційних результатів. Але приблизний склад Верховної Ради можна передбачити за даними соціологічних опитувань. Соціологи також візьмуть участь у виборчому процесі, проводячи екзит-поли 28 жовтня. Чи соціологія впливає на політику? Про це ми запитали експертів.
І в Польщі, і в Україні під час виборчих кампаній проводяться соціологічні опитування, які показують рівень підтримки політичних сил виборцями. Дослідження роблять як самі партії, так і незалежні інститути. Окремим методом виявлення симпатій виборців є екзит-поли – опитування людей при виході з виборчої дільниці. Подібність висновків екзит-полів до офіційних результатів виборів підтверджує чесність підрахунку голосів.
Про історію проведення передвиборчих опитувань та екзит-полів у Польщі розповідає політолог Бартломєй Біскуп, а про українську практику – директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бєкєшкіна. Польський експерт, зокрема, ділиться думками з приводу ролі екзит-полів у західних країнах, а український соціолог наводить підрахунки, скільки ж треба опитати людей, аби дослідження, проведене під час українських виборів, вважалося репрезентативним.
Запрошуємо послухати аудіофайл!
Олена Бабакова