Logo Polskiego Radia
Print

ЄС засуджує російську "торговельну війну" проти України, проте плану дій не має

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 29.08.2013 14:56
  • ЄС засуджує російську "торговельну війну" проти України, проте плану дій не має
Члени комітету закордонних справ Європарламенту доволі гостро розкритикували російську "торговельну війну" проти України. Підкріпити слова діями ЄС заважає брак чіткої концепції східної політики та перспективи початку військової операції в Сирії
www.gazeta.zn.ua

В Брюсселі триває «український тиждень»: починаючи від понеділка євросоюзні очільники провели ряд зустрічей з представниками української влади та опозиції, у середу комітет закордонних справ Європарламенту зібрався на спеціальне засідання, аби обговорити ситуацію з «торговельною війною» між Росією та Україною. Чи дії Кремля опосередковано наблизять Київ до ЄС?

Неприродно, коли одна країна намагається впливати на політичний вибір іншої шляхом економічного шантажу, - такою була головна теза нещодавніх розмов у Європарламенті на тему поступів української євроінтеграції та торговельного конфлікту з Росією. Європа, котра раніше намагалася триматися дещо осторонь від суперечок Владіміра Путіна та Віктора Януковича, цього разу вирішила діяти активніше.

Хоча до спільної позиції щодо конфлікту на лінії Київ – Москва ще далеко, однак сам факт дискусії на цю тему у ЄС це вже великий поступ, - вважає польський євродепутат Павел Коваль, голова комісії міжпарламентської співпраці Євросоюз – Україна:

- Така ситуація сталася вперше: щодо однієї з країн, з якою Євросоюз хоче підписати Угоду про асоціацію і з якою має добрі відносини, агресивно поводиться інша країна, з якою Євросоюз також має добрі відносини. Такого ще не було, тому ЄС важко випрацювати спільну позицію. З цієї точки зору актуальна постава Євросоюзу є доброю для України: всі політичні угрупування, які мають різні погляди на східну політику Європи, у середу доволі одноголосно засудили дії Росії.

Незважаючи на таке вербальне заангажування в українські справи, на думку євродепутата до якихось реальних дій Євросоюзу щодо Росії наразі не дійде:

- Я думаю, не буде якогось офіційного комюніке Європарламенту, яке можна буде визнати офіційною позицією ЄС щодо «торговельної війни» між Україною та Росією. А ось на що варто розраховувати, це те, що розглядаючи цей конфлікт ЄС випрацює більш конкретний стиль поведінки. Євросоюзні інституції напевно будуть наголошувати на цій проблемі на всіх рівнях у контактах з Москвою. Думаю, до цієї теми звернуться учасники саміту Великої двадцятки та саміту Євросоюз – Росія. Виступи євродепутатів переконали Єврокомісію, що в подібних випадках не варто залишатися пасивними. Якщо у середині серпня ставлення Єврокомісії можна було охарактеризувати фразою «це не наша справа», то після дискусії в комітеті Європарламенту повернення до такої позиції є неможливим.

Більш стримано зацікавлення європейських парламентарів українськими справами оцінює директор Фонду американсько-польсько-української співпраці PAUCI Ян Пєкло:

- Євросоюз висловив своє обурення щодо методів тиску, які Росія застосовує щодо України, що, до речі, є порушенням засад Світової організації торгівлі, членом якої Росія також є. Але я не бачу жодного плану у Брюсселі, жодної стратегії, поза завзятим повторюванням тези, що Київ має виконати обіцянки дані Єврокомісії взимку цього року щодо реформ системи судочинства, захисту прав людини та звільнення екс-прем’єрки Юлії Тимошенко. Зараз це своєрідна гра кота з мишкою: українська влада сподівається, якщо Росія з нею так поводиться, то може ЄС стане прихильнішим і не буде так наполягати на виконанні всіх своїх вимог.

Останній сценарій не є аж таким неправдоподібним. Як наголошує Ян Пєкло, Владімір Путін протягом останніх тижнів зробив для української євроінтеграції більше, ніж Віктор Янукович за останній рік:

- Владімір Путін мабуть має таку долю: коли він починає робити більш агресивні кроки чи то стосовно України, чи в Білорусі або в Грузії, то громадськість у цих країнах починає негативніше ставитися до Росії та її євразійських інтеграційних проектів. У цьому сенсі російський президент зробив українців більш консолідованими та змусив їх уважніше подивитися в бік Європи. Але я не думаю, що така політика Росії це виключно невдала концепція кремлівських експертів. Це більш тонка гра: експорт ідеї «русского мира», посилення впливу Московського патріархату, проплачені політики та громадські організації. Невдовзі Росія матиме досконалу можливість зміцнити свої позиції в Україні: у випадку початку військової операції у Сирії за участю Сполучених Штатів та країн ЄС Росія отримає карт-бланш на більш агресивну поведінку у Східній Європі. Може повторитися ситуація, яка мала місце під час інтервенції НАТО у Косово.

Теза про те, що Захід може «обміняти» Україну на російську згоду на початок операції проти режиму Башара аль-Асада обговорюється експертами вже понад півроку. І Ян Пєкло вважає її доволі вірогідною:

- Така можливість існує: якщо Росія поступиться у справі Сирії, то Захід зменшить свою активність на терені пост-радянського простору. Хоча я маю враження, що Москва не збирається поступатися у близькосхідному питанні. Захід переживає глибоку політичну та економічну кризу, і Кремль вважає, що може цим скористатися.

Чи почнеться операція в Сирії, чи ні – на думку експерта, Євросоюз і так не стане активнішим учасником суперечки між Києвом та Москвою:

- По-перше, ЄС не має бачення, що робити у цій ситуації, по-друге – не має засобів тиску на Росію. Варто було б звернутися до Світової організації торгівлі – Росія розпочавши «торговельну війну» порушила не одну її засаду, а ця інституція має карні механізми. Маю таке враження, що Захід зараз дуже зайнятий іншими міжнародними проблемами, тому не буде довго концентруватися на агресивній політиці Кремля щодо Києва. І що найгірше – Росія це добре розуміє і може й надалі дозволяти собі так поводитися.

Чи страждання Києва через дії Москви не відволікатимуть увагу європейських лідерів від питання звільнення Юлії Тимошенко? Євродепутат Павел Коваль тут від прямої відповіді ухилився:

- Останні події показують, що підписання Угоди про асоціацію ЄС – Україна має характер геостратегічний, а не тільки політичний. І погано було б, якби ми через це забули про справу Юлії Тимошенко. Але не менш погано було б, якби за справою Тимошенко ми не зауважили більш серйозних інтересів і України, і Європи. Україна і так має виконати ті зобов’язання, які взяла на себе перед Європою. Однак політична атмосфера для підписання Угоди зараз є однозначно кращою, ніж кілька місяців тому.

У четвер перспективи підписання Угоди про асоціацію та відносини з Росією європейські керівники обговорювали з представниками української опозиції, Арсенієм Яценюком та Віталієм Кличком. Натомість у Москві відреагували на репліки євродепутатів: Росія ніколи не була противником європейської інтеграції України і взагалі нікого ні до чого не змушує. Однак російські політики не виключають, що економічні конфлікти, аналогічні з нещодавнім, можуть повторюватися у майбутньому.

Олена Бабакова

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти