Україна без Леніна
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
09.12.2013 16:59
З падінням пам'ятників Леніну у Польщі розпочалася демократична трансформація. Але чи стане усунення монумента радянському вождеві з київської Бесарабки початком нового періоду для України?
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
«Goodbye Lenin!» – постерами цього німецького фільму зараз повниться український Фейсбук. У неділю ввечері після мітингу на Майдані молоді активісти партії «Свобода» скинули з постаменту пам’ятник вождеві світового пролетаріату, котрий з 1946 року стояв при Бесарабському ринку у Києві. Цю подію доволі схвально сприйняли у Польщі. Однак чи деструкція символу приведе до переосмислення комуністичної спадщини в Україні?
«Ще одна східноєвропейська столиця позбулася пам’ятника Ленінові», – так недільні події у Києві скоментував міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Ентузіазм глави польської дипломатії поділяє директор Фонду американсько-польсько-української співпраці PAUCI Ян Пєкло:
– Ми, поляки, маємо досвід у руйнуванні пам’ятників Леніну. Коли у Польщі відбувався перехід від комунізму до демократії, всі кільканадцять леніних були скинуті з постаментів. Тому поляки мають багато симпатії до цієї події у Києві – це нагадує наш власний шлях. Ленін – це символ терору. Часів, коли ми дуже некомфортно себе почували. Щоправда, у Польщі це відбувалося за повного суспільного консенсусу, а не з ініціативи однієї партії.
Позитивного ставлення до зруйнування монумента на Бесарабці не приховує і Кшиштоф Нєчипор, редактор сайту Eastbook.eu:
– Я це оцінюю дуже добре, тому що це символічне закінчення певного етапу трансформації в Україні. Українці вже мають за собою економічну та політичну трансформацію, тепер завершується трансформація ментальна. Для мене це символ європейських прагнень молодих українців. Це вже давно належало зробити для українців та української історії.
Яке місце образ Леніна займає у сучасній українській політичній культурі, чи готове суспільство до розрахунку з комуністичним минулим та який пам’ятник варто поставити на бульварі Шевченка, – про це розповів гість нашої студії, Яків Яковенко, студент Києво-Могилянської академії та Східноєвропейських студій Варшавського університету.
Запрошуємо послухати звуковий файл!
Олена Бабакова