Під час теледебатів на телеканалі TVN, кандидати на посаду президента Анджей Дуда та Броніслав Коморовський відповідали на запитання про взаємини із сусідніми країнами, співпрацю в рамках ЄС і НАТО, безпеку в регіоні, підтримку України та взаємини із Росією.
«Польща повинна стати найважливішою частиною Європи», - наголосив Коморовський. Як додав, цьому має сприяти, зокрема Веймарський трикутник, до якого входять Польща, Франція та Німеччина. На думку президента, це та конструкція, яка дозволяє відігравати важливу роль в ЄС та зберігати добрі взаємини із Парижем та Берліном.
Співпраця з Німеччиною – це, як сказав Коморовський, також ефективна формула у вирішенні різних питань в ЄС. Президент звернув також увагу, що Польща повинна будувати добросусідські взаємини із іншими близькими країнами – Україною, Чехією та Словаччиною. «Це ті країни, із якими ми маємо спільні інтереси», - зазначив Коморовський. Він наголосив, що координації зусиль ЄС і НАТО сприяє також Вишеградська група.
Анджей Дуда, натомість підкреслив, що «Польща повинна, перш за все, реалізовувати власні інтереси і це - головне питання». Як сказав він, у рамках ЄС інтереси мають реалізовуватися по-партнерськи. «Я хотів аби нас сприймали так само. Я хочу, аби в ЄС наші умови також бралися до уваги, те, в якій ми перебуваємо сьогодні економічні ситуації після 8 років влади „Платформи” і президента Коморовського», - сказав кандидат від «Права і справедливості».
Говорячи про взаємини із сусідами, Дуда зауважив, що треба намагатися будувати добрі партнерські взаємини, «але не можна допускати, аби Польщу сприймали у категорії „Б”. «Ми повинні домагатися, аби в Польщі жилося так, як люди живуть на заході Європи», - наголосив він.
Анджей Дуда висловився за створення в Польщі натівських військових баз і вважає, що польська армія потребує зміцнення, а територіальна оборона повинна бути відновлена. Броніслав Коморовський, у свою чергу, сказав, що Польща є членом НАТО, армія модернізується, а американські військові вже перебувають в Польщі.
Дуда, відповідаючи на запитання, чи нинішніх гарантій НАТО достатньо, аби можна було сказати полякам: «Спіть спокійно», ствердив, що ці гарантії мають бути посилені. Польщі потрібне щось більше, ніж сили швидкого реагування НАТО, а саме – військово-повітряні сили, які, як додав, з’являться у Польщі протягом кількох днів від початку виникнення загрози.
«Вважаю, що в Польщі треба створити спільні бази НАТО, аби в них були також польські солдати, аж поки не відбудуємо потенціал польської армії, поки не створимо в нашій країні сильну, добре оснащену оборонну армію, поки не відбудуємо територіальну оборону, яка була в останні роки знищена», - сказав кандидат від «ПіС».
Як додав, необхідні перемовини з НАТО. «Ці розмови дуже важливі, але на це треба зважитися, треба виходити із ініціативою, для цього потрібна певна зміна у польській закордонній політиці, яка зараз є пасивною», - сказав він. За його словами, теперішня закордонна політика - це «політика у головній течії, натомість належить створювати власну течію та відстоювати польські інтереси».
Коморовський, відповідаючи на запитання, чи нинішніх гарантій НАТО достатньо, наголосив, що «поляки знаходяться у відносній безпеці у небезпечному світі, бо з’явилися небезпечні тенденції на Сході».
Президент підкреслив, що Польща є членом НАТО. Він додав, що коли він був очільником Міністерства оборони Польщі, він отримав реальний план дій Союзу у захисті Польщі на випадок, якщо їй хтось загрожував би. «Нині ми посилюємо східні рубежі НАТО. У 2016 році відбудеться саміт Альянсу у Варшаві на моє запрошення. Він має принести не тільки підтвердження виконання рішень з Ньюпорту, але також посилення зміцнення східного рубежу», - додав він.
Як додав він, польська безпека опирається на кількох основах – армії, яка модернізується, членстві в НАТО, зміцненні східного рубежу Союзу та європейській інтеграції. «Це стовпи польської безпеки», - сказав він.
Президент Броніслав Коморовський висловився також за налагодження співпраці із Росією, як тільки ця країна змінить свою політику.
Анджей Дуда переконував, що Польща повинна провадити наступальну закордонну політику, не входячи при цьому у жоден конфлікт з Росією.
Кандидати на посаду президента відповіли на запитання, що треба зробити, аби покращити польсько-російські взаємини.
Коморовський переконував, що «не можна самому виступати у ролі ворога Росії або її президента». Натомість треба, як зазначив, підтримувати «глибокі, кардинальні зміни у російській політиці». За його словами, Росія перейшла від «політки м’якої співпраці до політики протистояння, не з Польщею, а з усім західним світом – з ЄС та США».
«Це видно на російсько-українській лінії – там зараз триває протистояння», - зазначив він.
Коморовський підкреслив, що Польща є частиною західного світу і повинна, як його частина, стримувати Росію. «І ми це робимо за допомогою санкцій, завдяки підтримці України на її шляху на захід. Але водночас Польща повинна уникати того, що якщо Росія під тиском змінить свою практичну політику, то Польща повинна бути тією країною, яка прагнутиме відновлення співпраці із Росією, а також заохочуватиме її до співпраці із усім західним світом», - сказав Коморовський.
«Для Польщі Росія є безпечною тоді, коли вона не має імперських амбіцій і якщо хоче модернізуватися всередині. Такої Росії ми потребуємо», - заявив президент. Він застеріг, що не можна позиціонувати себе «ворогом Росії». «Ми повинні бути наставлені, як частина західного світу, яка найкраще знає Росію і знає як найкраще її стримати. На даний час польський голос в ЄС є дуже важливим, голосом, до якого дослухаються, голосом, який має вплив», - переконував Коморовський.
Натомість, Анджей Дуда сказав, що полякам зараз, насамперед, потрібні «мир та спокій». Він заявив, що як президент, він буде «уважно слухати голос громадян». «Сьогодні я знаю одне – Польща повинна вести наступальну закордонну політику на міжнародній арені, не входячи в конфлікт з Росією, бо такої необхідності немає, особливо у безпосередніх контактах, але треба розуміти суть справи, сприймати далеку загрозу, провадити у зв’язку із цим ефективну політику», - підкреслив політик від «Права і справедливості».
На його думку, така ефективна політика – це піклування про те, аби «великі міжнародні організації, до яких входить Польща, діяли разом щодо Росії і щодо конфлікту, який Росія розпочала проти України». «У зв’язку із цим, нині треба виходити із ініціативами у рамках ЄС, НАТО, зміцнювати також нашу безпеку, тут на наших повоєнних теренах – повинні бути створені бази Північноатлантичного Альянсу, треба дбати, аби таке рішення було прийняте під час найближчого саміту НАТО у Варшаві», - переконував Дуда.
Окрім того, він звернув увагу, що великим інтересом Польщі є якнайшвидше завершення конфлікту в Україні та заспокоєння ситуації в Росії з Росією, не тільки з огляду на безпеку, але також з огляду на налагодження торгівлі, з огляду на інтереси польських рільників.
PAP/Т.А.