Logo Polskiego Radia
Print

Представник окупаційної влади Криму став учасником наради ОБСЄ у Варшаві

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 30.09.2015 18:43
  • Представник окупаційної влади Криму став учасником наради ОБСЄ у Варшаві
Росія відправила головного кримського пропагандиста на міжнародний форум під виглядом громадського діяча
osce.org

У Варшаві скандал: на конференцію ОБСЕ, що проходить в польській столиці, прибув представник окупаційної влади Криму. В той час, як українські учасники наголошують на незаконній анексії півострова та порушенні прав місцевих мешканців, Росія вирішила по-новому розіграти кримську карту.

Полонський – головний пропагандист Аксьонова

Віце-прем'єр окупаційного уряду Криму Дмитро Полонський бере участь у щорічній конференції Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, яка в ці дні проходить у Варшаві. Інформацію про це розмістило на своїй сторінці 30 вересня проросійське інформаційної агентство «Крыминформ». На фотографіях можна побачити, що для участі в конференції Полонський зареєструвався як представник НДО «Російська громада Криму».
В інтерв'ю агентству представник російської влади в Криму заявив, що приїхав до Варшави, щоб говорити про «міжнаціональний мир та злагоду в Республіці Крим як однин з головних результатів возз'єднання Криму з Росією».

Участь у варшавській конференції ОБСЄ представника уряду, якого не визнає Європейський Союз, підвердила заступниця речника ОБСЄ Лорен Барановські. «Дмитрій Полонський бере участь в конференції як представник кримської спільноти, тому його приїзд на форум до Варшави був можливим», - пояснила Барановські.

«Ця конференція організована для громадянських суспільств, щоб їхні члени могли прийти і поговорти з представниками влади про права людини. Ми, як організатори, не можемо жодним чином обмежувати реєстрацію членів громадянських суспільств», - додала представниця ОБСЄ.

Появою Дмитра Полонського на заході, організованому ОБСЄ, на території Євросоюзу обурений Олександр Янковський, український журналіст та автор програми «Крим. Реалії». Він розповів про непересічну роль Полонського в окупації півострова в лютому минулого року:

«Полонський був одним з організаторів та лідерів процесу захоплення влади в Криму в лютому-березні 2014 року. Ще до проведення так званого референдуму, (Сергій - ред.) Аксьонов призначив Полонського міністром інформації у своєму проросійському уряді. Полонський особисто керував захопленням приміщень ДТРК «Крим» та телерадіоцентру. Що ще цікавіше – саме Полонський керував процесом висвітлення окупації в ЗМІ. Це він вирішував, допускати на ті чи інші події закордонних журналістів. Полонський зробив усе, аби за межі Криму не вийшла й крихта інформація, котра б не відповідала офіційній російській позиції».

/

Провокацією та знущанням над Заходом назвав приїзд політика Недім Усеїнов, громадський активіст та працівник польського фонду «Солідарність». На його думку, це свідомий жест Росії, яка таким чином хоче показати, як зневажає прийняті у цивілізованому світі правила гри:

«Росія, організувавши приїзд Полонського до Варшави, хотіла показати європейцям, що європейська правова система не спроможна фільтрувати та не допускати до Європи людей, які є порушниками міжнародного законодавства. Це був зухвалий жест: не хочете пускати представників окупаційної кримської влади офіційно, то вони все одно потраплять на міжнародний форум та розповсюджуватимуть свою пропаганду», - говорить Усеїнов.

Як Полонський потрапив на конференцію у Варшаві?

Приїзд Дмитра Полонського до Варшави викликає багато запитань. Перше - чому Полонський, який є фактично одним з головних російських пропагандистів у Криму, не був включений до списку осіб, котрим заборонено в’їзд до ЄС? Олександр Янковський цитує відповідь, яку йому надало українське МЗС: «До санкційного списку не можуть потрапити громадяни України, а Полонський офіційно громадянином залишається. Санкції можуть бути запроваджені проти громадян інших країн. Єдине, що Україна може зробити в цьому випадку – порушити проти Полонського карну справу за статтею захоплення влади».

Друге запитання - яким чином Полонського акредитували на конференцію ОБСЄ? Янковський вважає це типовим проявом європейської бюрократії: якщо ніде прямо не написано, що людині заборонений в’їзд до Європи, то значить її можна запросити.

І нарешті третє – хто відкрив Полонському візу? Якщо організатори конференції не зобов’язані детально вивчати життєпис кандидата, то консульства – так.

«Дмитро Полонський не отримував візу в консульствах Республіки Польща», - повідомив Польському радіо прес-секретар польського МЗС Марцін Войцеховський. Речник відмовився коментувати, на якому паспорті - українському чи російському - Полонський в'їхав у Польщу, і підкреслив, що ця справа перебуває в компетенції прикордонників.

Прес-служба Прикордонної служби поки не повідомила журналістам жодної конкретної інформації. Старший хорунжий Аґнешка Ґоліас в розмові з Польським радіо нагадала, що Полонський міг перетнути наземний кордон Польщі з іншою країною Шенгенської угоди, і таким чином взагалі не продемонструвавши свої документи польським прикордонникам.

/

Янковський бачить тут кілька можливих сценаріїв: «Можливо, Полонський досі має в українському паспорті довгострокову Шенгенську візу, зроблену ще до лютого 2014. Якщо ж він отримував візу протягом останнього року, то міг це зробити в Києві або Одесі, адже люди з кримською пропискою за правилами ЄС можуть робити візи лише в консульствах на терені України. До червня цього року можна було навіть особисто не з’являтися в консульстві, а просто залагодити справу через посередників. Якщо ж Полонський приїхав до Польщі з російським паспортом, і йому туди поставили Шенген у Москві, то це скандал!»

Офіційна реакція української сторони

Яким чином Полонський потрапив до Польщі, які документи представив на кордоні – цю справу наразі з’ясовує Посольство України в Республіці Польщі. Вже є офіційний коментар українського представництва щодо присутності діяча окупаційної влади Криму на міжнародній конференції.

«Росія вкотре показала свою облудну і лицемірну сутність, продовжуючи одурманювати весь демократичний світ, у тому числі ОБСЄ. Намагання Росії проштовхнути в завуальованій формі представників окупаційної влади Криму в коло міжнародної організації, щоб хоча у такий спосіб нібито легітимізувати їхню присутність на міжнародній арені, є черговою провокацією Кремля. Цим Росія вкотре не лише порушує норми міжнародного права, але й вдається до підступних маніпуляцій та зловживань нормами і принципами ОБСЄ.
Жодна офіційна делегація, окрім РФ, на Нараді ОБСЄ не визнає Полонського представником влади Криму, як і не визнає нелегальну анексію Російською Федерацією Автономної Республіки Крим і міста Севастополь».

Як би не завершився приїзд Полонського до Польщі, а він ще планує виступати на конференції ОБСЄ 1 жовтня, відкритим є питання: що робити зі злочинцями, які зрадили українську державу в Криму, проте не потрапили до жодного європейського списку санкцій? Тут кілька порад має Недім Усеїнов:

«По-перше, українська держава повинна відреагувати не тільки на словах, а й зробити конкретні кроки. Можливо, вдалося б занести Полонського до санкційного списку чи прийняти інше рестрикційне рішення. По-друге, відреагувати мають Польща та ЄС. Ситуація, коли представника окупаційної влади привозять до Європи під виглядом громадського діяча є неприйнятною. Цьому треба протидіяти».

Нагадаємо, минулого тижня Міністерство закордонних справ Польщі відмовило у в'їзді в країну заступнику так званого прем’єр-міністра Криму Георгію Мурадову. У зовнішньополітичному відомстві Росії назвали такий жест Варшави «недружнім» та пригрозили полякам відповідними наслідками.

Євросоюз, США, Канада та інші демократичні країни не визнають анексії Криму Росією. Про дії Москви на півострові як загрозу глобальній безпеці говорив під час останнього виступу на Генеральній Асамблеї ООН Барак Обама. Західні країни готові повністю зняти санкції з Росії, тільки коли буде повністю відновлена територіальна цілісність України.

Олена Бабакова

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти