«Польща за часів Права і справедливості буде поводити себе як суб’єкт на міжнародній арені і продовжить зовнішньополітичний курс покійного президента Лєха Качинського», – заявила в екпозе нова прем’єрка Польщі Беата Шидло.
Представляючи Сейму програму свого уряду протягом понад години, Шидло приділила закордонній політиці лише кілька хвилин. Прем’єрка підкреслила, що Варшава цінує все те, що їй приносить членство в ЄС, і полякам залежить на атмосфері солідарності в Європі. Тільки цю солідарність Шидло розуміє по-своєму:
– Солідарність означає готовність ділитися тим, що є добрим, та готовність надати допомогу у надзвичайних випадках, так як гуманітарні катастрофи, терористична чи навіть військова загроза. Натомість не можна називати солідарністю спроби своєрідного експорту проблем з одних країн, які самі собі їх створили, до інших, які муситимуть нести цей тягар.
Таким чином, глава польського уряду натякнула на зміну підходу до квот на прийняття сирійських біженців, які в ЄС пропагує Німеччина. Беата Шидло наполягає, що особливе значення для Польщі і надалі матимуть відносини зі США. А від НАТО прем’єр очікує продовження процесу розбудови східного флангу НАТО. «Я б хотіла, аби цей процес відбувався швидше, але може бути також повільним. Головне, щоб відбувався в одному напрямку та був результативним», – сказала політик.
Головні опоненти ПіС – колишня правляча партія Громадянська платформа – експозе розкритикували. Екс-міністр закордонних справ Польщі Ґжеґож Схетина вважає, що Шидло легковажно поставилася до такої складної матерії, якою є закордонна політика, тим більше у такі важкі часи.
– За кілька тижнів перестануть діяти Мінські порозуміння. Невдовзі вас запитають у Брюсселі щодо перспективи продовження санкцій. І що ви будете відповідати? Цитувати міністра Блащака, який вважає, що німці нам повинні за зруйнування Варшави, чи Шиманського, який кілька годин після терактів у Парижі вже натякав на порушення Польщею раніше досягнутих домовленостей?
Закордонної політики в експозе дійсно було мало, але така вже традиція польських прем’єрів, більше дізнаємося з виступу міністра закордонних справ, – говорить публіцист видання «Kultura Liberalna» Лукаш Ясіна:
– Замало конкретики і замало дипломатії взагалі. Проте мені здається, що це спеціальна стратегія Беати Шидло, яка свідомо хоче дистанціюватися від закордонної політики. Як буде виглядати закордонна політика уряду ПіС, із певністю зможемо сказати лише після експозе нового міністра Вітольда Ващиковського. Зрештою, подібним чином ситуація виглядала рік тому, коли експозе виголошувала екс-прем’єр Ева Копач. Незважаючи на динамічний розвиток подій на сході, Копач також не зробила з закордонної політики головної теми своєї промови. Думаю, Шидло не хотіла сказати нічого зайвого, що в майбутньому вимагало б від уряду ПіС пояснень.
А слова міністрів нового уряду вже спричинили кілька скандалів у Європі. Йдеться про міністра європейських справ Конрада Шиманського, котрий через кілька годин після терактів у Парижі припустив, що Польща може не виконати раніше досягнуті домовленості про прийом біженців. Резонанс мав також телевиступ міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, котрий запропонував формувати військові батальйони з втікачів із Сирії. Шок викликав також міністр внутрішніх справ Маріуш Блащак, який рішучим тоном заявив, що Німеччина не може закликати Польщу до солідарності, оскільки німці під час війни зруйнували Варшаву.
Німеччина, зрештою, не була напряму згадана у виступі Шидло, однак саме Берліна стосувалися слова про границі солідарності. «Польський уряд демонструє занадто вузьке розуміння цього поняття», – вважає кореспондент Німецького радіо у Варшаві Флоріан Келлерманн:
– На мою думку, дефініція солідарності, яку озвучила пані прем’єр, є завузькою. Шидло говорить, що хоче вести сильну політику, політику суб’єкта, захистити державні інтереси Польщі. Але не вдасться досягнути ці цілі, розуміючи солідарність в ЄС виключно як бажання ділитися чимсь добрим та допомагати в екстремальних ситуаціях. Якщо включити таку логіку, Німеччина, а тим більше Португалія чи Іспанія можуть поставити під сумнів доцільність зміцнення східних флангів ЄС, адже це не входить в рамки того розуміння солідарності, яке озвучила пані прем’єр.
Німецький журналіст підкреслює: від лідерів ЄС після терактів у Парижі очікують на сильну та чітку позицію. Беата Шидло, присвятивши закордонній політиці так мало уваги, вислала сигнал, що для неї це не пріоритет, що, на думку нашого співрозмовника, є великою помилкою.
«Беата Шидло у черговий раз підтвердила, що закордонна політика для неї, так само як для президента Анджея Дуди, не є головним полем зацікавлення», – говорить політолог з Варшавського університету Адам Бальцер. Експерт нагадує, що це вже не перша промова перших осіб у Польщі, в якій взагалі безпосередньо не згадуються ані Україна, ані Росія:
– Для мене ця промова з точки зору закордонної політики взагалі була дещо дивною. Вона в черговий раз продемонструвала, що ПіС є інтровертною партією, яка дуже зосереджена на польських внутрішніх проблемах, а це некорисно для країни, оскільки зараз на міжнародній арені відбувається кілька важливих процесів, які впливають на внутрішню ситуацію. Останнім часом в моді така собі Езопова мова, натяки, говорити про Росію, але не казати, що це вона. Я розумію, що поляки бояться ситуацій подібних до замахів у Парижі, але не можна звести всю закордонну політику виключно до питань безпеки. Треба мати що запропонувати партнерам, а не обмежуватися до банальності про стратегічне партнерство зі США. Це чудово, що ми будемо модернізувати армію, але Вашингтон не зацікавлений у союзниках, які дотримуються принципу «моя хата скраю».
Експерт закликає, аби Польща стала більш активною на Близькому Сході, адже саме там зараз відбуваються події, які мають вплив на ключовий регіон для Варшави – Східну Європу.
Нагадаємо, уряд Беати Шидло отримав вотум довіри у Сеймі. За нього проголосували 236 з 460 депутатів. На черзі експозе нового міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, точна дата наразі не визначена, але, ймовірно, дипломат виголосить промову вже найближчими тижнями.
Олена Бабакова