Нещодавно президент США Барак Обама продовжив на черговий рік президентські укази, на основі яких проти Росії застосовано рестрикції. Нагадаю, що обгрунтування цього кроку було таке ж, як і минулого разу: режим, введений у зв’язку із заходами, метою яких є підірвати демократичні процеси в Україні.
Чи Ви здивовані цим рішенням? Політолог, Зиґмунт Янєц.
- Ні, я зовсім не здивований. Достатньо прочитати виступ віце-президента Байдена, який прозвучав у Києві в грудні минулого року , в якому віце-президент чітко дав зрозуміти, що США будуть послідовні у своїй політиці щодо Росії та України – і немає мови про зміну цієї політики. Так повинно бути.
Як можна пояснити так радикальну позицію США? Адже коли подивимося на країни Європи, котрі розташовані набагато ближче до України, то бачимо велике вагання – це лагідне формулювання…
- Сполучені Штати це глобальна, світова імперія, яка має інтереси в різних частинах світу, в Азії, в Європі. Європа є для американських інтересів дуже важливим континентом. США виступає за вільну, незалежну Європу, в такому сенсі, що всі правові суб’єкти, тобто європейські держави, мають бути суверенними. США не хочуть допустити до чергового розподілу Європи, не хочуть щоб Росія поглинула частину Європи. Тому це є захистом як американських, так і європейських інтересів. Америка усвідомлює, що якби дозволила Росії на подальшу агресію, і не зупинила її, тоді Росія поводиметься так, як робив це Сталін – коли йому на це дозволяли, він загарбав все більше і більше. У цьому плані Путін до нього подібний..
Однак так радикальна позиція Вашингтону ,дивує декого в Європі, навіть союзників США.
- Це не повинно дивувати нікого хто знає американську політику. Зокрема, варто прислухатися до виступів актуальної кандидат у президенти США Гіларі Клінтон – яка підкреслює, що ми є лідером, ми мусимо бути лідером, і немає для цього альтернативи. Світ мусить мати лідера і тепер, також у найближчому майбутньому таким лідером є США, у зв’язку з тим американці мають зобов’язання перед своїми союзниками, і мають їх дотримуватися, заради себе, заради союзників і також, щоб зберегти свою вірогідність. Тому мене така позиція США не дивує.
Якщо США не хочуть допустити до розподілу Європи, і так сильно їм залежить на союзниках і виступають проти російської політики – то можна б поставити запитання, чому досі в Польщі немає американських військових баз?
- Тому, що США взяли на себе зобов’язання в рамках НАТО, стосовно розміщення військ вздовж російського кордону – згідно з яким узгоджено , що там не буде постійної присутності НАТО-вських військ – і це є обмеження правового характеру. Саме тому будуть створені ротаційні місії, вони будуть все більшими, будуть створені бригади швидкого реагування, США переведе до Європи більше військової техніки. Отже США дотримуються своїх зобов’язань і водночас виразно зміцнюють свою присутність у нашому регіоні Європи.
Проте, чому американці так прив’язані до узгоджених давно тому правил? Адже Росія також взяла на себе зобов’язання – була гарантом непорушності українських кордонів…
Чи актуальна поведінка Росії не повинна звільняти інших від їхніх зобов’язань?
- Саме тому це викликало так гостру реакцію з боку США та союзників, у тому й Великобританії. Великобританія, яка географічно розташована досить далеко від конфлікту, дуже сильно залучена у процес зміцнення присутності НАТО в Центральній Європі.
Наскільки – на ваш погляд - американська політика щодо України, до Росії та взагалі щодо регіону Центрально-Східної Європи (у тому й Польщі) може змінитися після найближчих президентських виборів у США?
– Коли говорити про політику такої імперії як США, чи таких старих історичних держав, коли їх очолює новий керівник, то інтереси такої держави не змінюються. Вони мають статичний характер, і незалежно від того, хто керуватиме американською дипломатією та зовнішньою політикою Сполучених Штатів, він мусить врахувати основні зовнішні інтереси держави – а вони залишаються незмінними. Новий очільник держави буде змушений дотримуватися тих зобов’язань, які взяла на себе держава, у цьому й всіх угод. Можна говорити про якусь модифікацію цієї політики, але не про її зміну.
Про зовнішню політику США ми розмовляли з політологом Зиґмунтом Янєцом з Університету Лазарського (Uczelnia Łazarskiego) у Варшаві.
***
У вівторок 8 березня, представники США розкритикували Росію за ув’язнення льотциці Надії Савченко і закликали Москву негайно звільнити її та повернути в Україну.
Держсекретар США Джон Керрі висловив занепокоєння з приводу стану здоров’я Савченко. У комюніке, яке поширила прес служба державного департаменту США, Керрі оцінив, що процес та спосіб поведінки з нею перечать міжнародним стандартам та мінським домовленостям. «Я серйозно занепокоєний здоров’ям та станом льотчиці та депутат ВР України Надії Савченко, яка від п’ятниці відмовляється приймати їжу і воду, протестуючи проти затримання її Російською Федерацією» - читаємо у заяві.
З таким же закликом до Росії звернувся також віце-президент США.
Джо Байден закликає Москву зняти з української авіаторки Надії Савченко обвинувачення та відпустити її – повідомляє прес-служба Білого Дому. Байден заявив, що Надія Савченко була ув'язнена у Росії незаконно та її судять за «сфабрикованими звинуваченнями». Подальше незаконне утримання під вартою Савченко «є явним порушенням зобов'язань Росії з Мінськими домовленостями і вона має бути звільнена негайно», - читаємо у заяві віце-президента США. Він додав, що за останні 20 місяців Надія Савченко стала «символом української національної гордості і сили».
«Сьогодні, коли ми відзначаємо Міжнародний жіночий день і вшановуємо всіх хоробрих жінок, які борються проти несправедливості в цьому світі, ми також стоїмо із Надією та українським народом», - заявив Джо Байден.
«І ми закликаємо Росію зробити правильний вибір - зняти всі звинувачення і звільнити її одразу», - додав віце-президент США.
Акції на підтримку незаконно ув’язненої Росією Надії Савченко проходять цими днями у містах України та Європи а також в Росії (Київ, Львів, Москва, Лондон).
9 березня акція солідарності з Надією відбудеться також у Кракові, Ґданську та Варшаві. О 19 за Києвом під Посольством Росії на вул. Бельведерській у Варшаві варшав’яни демонструватимуть під гаслом «Ти потрібна нам живою».
Л.З.