Logo Polskiego Radia
Print

«Карикатура політичного реаліста»

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 28.04.2016 16:43
  • «Карикатура політичного реаліста»
Трамп розповів про своє бачення зовнішньої політики: «так» для Росії та інших диктатур, «ні» для Європи та України
EPA/JUSTIN LANE

Менш ніж три місяці залишаються до того моменту, як Демократична та Республіканська партії у США висунуть своїх кандидатів на посаду господаря Білого дому. У праймеріз лідерство впевнено тримають Гілларі Клінтон та Дональд Трамп. Останній побудував кампанію на критиці міграційної та податкової політики адміністрації Обами, тепер же вирішив поділитися з електоратом своїм баченням політики закордонної.

Мільярдер, зірка шоу-бізнесу, а ще прибічник будівництва муру на кордоні з Мексикою, поширення доступу до вогнепальної зброї та любитель епатажу, – це все про Дональда Трампа, американського політика, який тепер змагається за право кандидувати від Республіканської партії на президентських виборах. Згідно з традицією, хто представлятиме політичну силу на виборах, залежить від членів партії у кожному штаті, які під час праймеріз чи кокусів віддають голоси за того чи іншого номінанта.

Номінанту-республіканцю потрібно отримати голоси 1237 делегатів. Трамп вже заручився підтримкою 987. Його найближчий переслідувач, сенатор Тед Круз має 562. Якщо раніше республіканські дебати та прес-конференції оберталися довкола питань внутрішньої політики, то у середу Дональд Трамп вирішив конкретизувати свої погляди на міжнародні відносини. Перше, чого хоче бізнесмен, якщо стане президентом, це змусити країни-союзниці Америки більше докладатися до своєї оборони. Якщо ж цього не станеться, то «муситимуть захищатися самі»:

У НАТО тільки чотири країни поза США призначають на витрати на оборону прописані 2% ВВП. Ми ж витратили мільярди доларів на літаки, снаряди, кораблі та амуніцію, аби захищати Європу та Азію.

Обама ж, на думку Трампа, не завжди дотримував слова, даного союзникам Вашингтона:

Президент Обама запровадив програму антиракетної оборони, а потім закинув наші плани пов’язані з Польщею та Чехією. Він підтримав повалення дружнього нам режиму в Єгипті, котрий мав добрі та довгі мирні відносини з Ізраїлем. А згодом допоміг привести на його місце Мусульманське братство.

Трамп також підкреслив, що на відміну від президента-демократа, він би мав «чудові стосунки з Путіном». США, мовляв, сьогодні перешкоджають Росії боротися за свої інтереси, у той час як на Росію можна перекласти завдання врегулювання ситуації в Сирії та боротьби з так званою Ісламською державою.

На виступ Трампа у четвер відреагувало німецьке МЗС. Франк-Вальтер Штайнмаєр підкреслив, що слова американця «не є повністю вільними від суперечностей». У Вашингтоні Трампа майже обсміяли – як сказав коментатор одного з телеканалів, промова кандидата справляла враження переплутаного порядку сторінок. Трамп заявив, що матиме нових радників у сфері закордонної політики, проте близько ста авторитетних республіканських експертів вже підписали лист, у якому заявили про свою опозицію мільярдеру та розкритикували його симпатію до авторитарних лідерів.

«Риторика Трампа, хоч вражає своїм радикалізмом, все ж не є новою – вона вписується у традиції американського ізоляціонізму, який домінував у зовнішній політиці перед Другою світовою війною», говорить італійський політолог Маттео Каццулані:

Якщо Трамп стане кандидатом від республіканців, то американці будуть мати дуже полярні опції до вибору. З одного боку буде Гілларі Клінтон, яка вважає, що Америка має бути заангажована у захист свободи та демократії у світі, з другого буде Дональд Трамп, котрий вимагає, аби США зосередилися на проблемах західної півкулі. Подібний ізоляціонізм, зрештою, сповідує сьогодні багато європейських ультралівих чи ультраправих політиків. Трамп у Старому світі має зв’язки з керівництвом Північної ліги в Італії, з націоналісткою Марін Ле Пенн у Франції. Цікава деталь – усіх політиків-ізоляціоністів об’єднує симпатія до Владіміра Путіна та бажання домовитися з Москвою.

Протягом останніх 30 років, від часів Рональда Рейгана, саме республіканці вважалися у Штатах тією партією, яка веде більш амбітну, і – нерідко – більш офензивну закордонну політику. Тепер спостерігаємо за зміною ролей – республіканці хочуть обмежити дипломатичну активність у світі. Маттео Каццулані пов’язує таку зміну з приходом на топові позиції нового покоління республіканських політиків:

Треба наголосити, що сьогодні Республіканська партія маргіналізована у публічному житті. Наприклад, в університетах можна зустріти майже одних демократичних професорів. Молоді республіканці пішли з мейнстріму до радикальних угрупувань. Вони згадають президенство Буша як період дискредитації США та мільярдів витрачених у порожнечу. Республіканці самі раніше інвестували в епатажних спікерів, які критикували демократів, ось тільки виросло покоління, яке перейняло риторику цих спікерів та хоче голосувати за таких же політиків. До цього додається велика кількість людей, які так і не знайшли себе після економічної кризи. Вони, як правило, білі, живуть у маленьких містах, і дуже фрустровані через ті витрати, які Америка поносить через союзників та захист демократії у світі. І партійні еліти наразі не дають собі з цими тенденціями раду.

Дональд Трамп не вперше заявляє на публіці про своє захоплення Путіном, Росією, про бажання домовитись. Чи така позиція виникає з нерозуміння, чим є сучасна Росія, чи американський політик заздрить диктаторам можливості свавільного керування країною?

Я оптиміст і, думаю, Трамп просто не розуміє Росію. Він є представником великого бізнесу, який хоче активніше розвиватися в Азії, менше уваги звертати на Європу та уникати політичних конфліктів, які можуть вести до фінансових втрат. Путін, з точки зору Трампа, це великий менеджер, який діє раціонально і з яким можна домовитися, якщо показати йому вигоду. Путін є для нього союзником у боротьбі з ІДІЛ, а не забуваймо, що Трамп є ісламофобом і кожен, хто готовий виступати проти мусульман – це його потенційний друг. До цього додається погане розуміння того, що відбувається в Європі, особливо у країнах при кордоні з Росією. До речі, одним з консультантів кампанії Трампа є пан Манафорт, колишній піарник Януковича, котрий, як тепер усі знаємо, діяв виключно в інтересах Росії.

Варто додати, що авторитетний американський think-tank Stratfor назвав республіканця «карикатурою політичного реаліста», і наголосив – ті зв’язки та союзи, які Америка має у світі, коштують більше ніж золото. Британський «Economist» назвав Трампа найбільш небезпечною людиною у світі. Польський американіст професор Збіґнєв Лєвіцький прокоментував: «Нас очікують небезпечні часи. Якщо Трамп стане президентом, то не буде ефективним у закордонній політиці. Найбільш небезпечною є його фасцинація Путіном, бо той обведе американця довкола пальця».

Нагадаємо, у керівництва Республіканської партії є можливість не виставляти Трампа, навіть якщо він матиме більшість голосів делегатів. Тоді всі його конкуренти мали б переказати голоси комусь одному. Однак, мільярдер вже заповів: якщо не він кандидуватиме, то люди вийдуть на вулицю. Найбільшу проблему з Трампом наразі має не світ, а його однопартійці.

Олена Бабакова

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти