Цими днями у Польщі підбивають підсумки першого року правління президента Анджея Дуди. 6 серпня 2015 року новий державний очільник дав врочисту присягу перед Національними зборами.
Державний секретар у Канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський відзначив, що пріоритетом Анджея Дуди протягом першого року правління було підвищити рівень безпеки в рамках НАТО. У липні у Варшаві відбувся саміт Північноатлантичного альянсу, на якому вирішено про зміцнення східного флангу альянсу. Президентський міністр звернув увагу на зміну переговорної тактики відносно того, що схвалено на форумі варшавського саміту. Це було рішенням Анджея Дуди після того, коли він вступив на посаду глави держави.
– Йшлося про те, щоб варшавські постанови НАТО вийшли поза схему, яку узгоджено раніше в Уельсі – це було особистим рішенням президента Дуди. Це рішення він оприлюднив як новообраний державний очільник на зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом, ще торік, у липні. Зусилля з метою організації саміту у Варшаві були спільними. Вирішено про це в період правління попередньої польської влади, проте, наповнення цього рішення змістом відбулося завдяки особистій активності президента Дуди, а від листопада – з участю уряду Беати Шидло.
Найближчим часом президент Дуда хоче зосередитися на справах, які він уже розпочав – повідомив міністр Кшиштоф Щерський.
– Пам’ятаймо, що закордонна політика – це наче керування великим балкером, це не маленький човник, який можна щоразу перенаправляти на інший курс. Політика мусить бути послідовною і довгостроковою. Отже, по-перше, економічна промоція Польщі. Буде підтримана схема дій, яку президент використав у випадку Китаю: зустрічі на найвищому політичному рівні мають відкрити шлях для бізнесу й уряду, тобто окремих міністрів, щоб вони пройшли крізь відчинені двері – для добра економічного інтересу Польщі. Цю економічну стежку ми розпочнемо вже невдовзі, тому що до Польщі приїжджає президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Цей візит буде присвячений передусім економіці. Казахстан це для Польщі важливий партнер у Центральній Азії, також – зрештою, взаємно – у сфері інвестицій.
Другий важливий напрям у міжнародній політиці, який продовжить президент, стосується Центральної Європи – додав президенський міністр.
– Пам’ятаймо, що ще приблизно рік тому всі говорили, що Центральна Європа ніколи не об’єднається, що це – дуже поділений регіон, що тут немає ніяких спільних інтересів, існує лише конкуренція і насправді ці країни не є партнерами, які б справдилися. Після року зусиль можна ствердити, що президент з великою рішучістю, так би мовити, «зв’язує» ці ценральноєвропейські взаємини – і вже є результати. Отже, наприкінці серпня в Дубровнику відбудеться зустріч Тримор’я – що охоплює Адріатичне, Балтійське і Чорне моря. Президент Дуда буде співгосподарем цієї зустрічі, разом з президенткою Хорватії. Це також приклад спільної ініціативи. Подібно, як об’єднання східного флангу НАТО було польсько-румунською ініціативою, так проект Тримор’я є польсько-хорватським.
Черговою ініціативою президента Анджея Дуди є заходи, які мають збільшити значення Польщі на міжнародній арені – заявив Кшиштоф Щерський.
– Разом з Міністерством закордонних справ, ми починаємо офензиву, мета якої – здобути для Польщі статус непостійного члена в Раді Безпеки ООН. Це – нелегко, тому що процес прийняття рішень є складним і дає особливі права постійним членам Ради Безпеки. Отже, насправді, це проект з високим ступенем ризику. Проте, ми до нього приступаємо, вважаючи, що варто підвищити міжнародний статус Польщі як члена цього органа ООН.
Президенський міністр прокоментував також закиди опозиції. Йдеться про декілька справ: що Анджей Дуда не виконав обіцянки допомогти людям, які мають проблеми зі сплатою кредиту у швейцарській валюті. Також – що виявився партійним президентом, хоч мав представляти всіх поляків. А ще – президентові погрожують Державним трибуналом через те, що він прийняв присягу суддів Конституційного трибуналу, обрання яких опозиція вважає незаконним.
– Варто розібрати всі ці три аргументи. По-перше, у випадку осіб, які сплачують кредит у швейцарських франках, є вершиною лицемірства, що ті, хто не зробив нічого для цих людей, критикують президента, який першим почав ініціативу в цій справі. Ніхто не каже, що пропозиція, яка нині обговорюється, є остаточною, пан президент заявив, що це – перший крок (ідея – така, щоб банки повернули клієнтам частину грошей, які заробили на курсових різницях). Щодо внутрішніх політичних рішень президента – він залишається вірним своїй програмі. Про те, що ця програма сходиться з програмою партії, яка сьогодні при владі, вирішило суспільство на виборах. Щодо Конституційного трибуналу – президент виконує постанови парламенту, який визнав недійсними попередні ухвали. Глава держави не може поступити всупереч рішенням парламенту.
Про рік правління Анджея Дуди висловилася також його контркандидатка з президентських виборів Маґдалєна Оґурек, яку висунув Союз лівих демократів. За її словами, Дуда – кращий глава держави, ніж був його попередник, Броніслав Коморовський.
– Це було президентство стагнації, у візантійському стилі. Не я, а колишній прем’єр-міністр Дональд Туск свого часу описав цей стиль словом «люстра» (...). Тепер маємо активного президента, який дуже охоче повертається до обіцянок, про які заявляв полякам у президенській кампанії, тобто що він буде близько людей. І, справді, немає якогось розмежування, він старається надалі розмовляти з людьми, також на вулицях польських міст.
Маґдалєна Оґурек звернула увагу на неприхильність багатьох польських ЗМІ до президента Анджея Дуди і його дружини. За її словами, це – безпрецедентна поведінка.
– Попри те, що важко було б його атакувати за суть роботи. Ми ж добре бачимо, що це дуже енергійне президентство, з великою кількістю подорожей Польщею та міжнародних візитів, які приносять нам конкретні результати.
Як оцінила колишня кандидатка на президентську посаду, керівна в Польщі партія Право і справедливість вміло використала соціальні питання, щоб переконати виборців Союзу лівих демократів. За її словами, допомога сім’ям, які виховують дітей і планована програма збільшення доступності квартир – це справи, важливі для пересічних платників податків.
PR1/Н.Б.