Logo Polskiego Radia
Print

Це була спецоперація

PR dla Zagranicy
Anton Marchynskyi 19.09.2017 18:29
  • Pavlo Hryb UA.mp3
Ольга Гриб розповідає про викрадення російськими спецслужбами її 19-річного брата Павла
Вольга ГрыбВольга ГрыбAliaksandr Papko/radyjo.net

24 серпня у Гомелі російськими спецслужбами було викрадено 19-річного українського хлопця Павла Гриба, що приїхав туди на зустріч з дівчиною, з котрою він познайомився через інтернет. Наш колега Аляксандар Папко з Білоруської служби Польського радіо записав розмову з сестрою Павла Ольгою Гриб, попросивши її розповісти про власні версії щодо того, що сталося з її братом, і що з ним відбувається зараз. Пропонуємо Вашій увазі переклад цієї розмови на українську.

- Пані Ольго, що тепер відбувається з вашим братом Павлом? Чи він має зв’язок з родиною? Чи до нього впустили адвокатів і українських консулів?

- 7 вересня українські консули в Ростові-на-Дону отримали повідомлення про те, що мій брат перебуває в СІЗО №5 міста Краснодар, і лише в понеділок 11 вересня нарешті з ним зміг зустрітися адвокат. Але, наскільки мені відомо, це була недовга зустріч, і вона відбувалася у присутності слідчого. 18 вересня нарешті до цього повинні пропустити українських консулів. І ми можемо сказати, що ось з 24 серпня до 18 вересня до Павла не допускали нікого з українського боку. Більше того, в нього беруть якісь незрозумілі аналізи. Я гадаю, що це робиться для того, аби фальсифікувати, діагнози, що в нього є, і довести, що він може перебувати в СІЗО.

- Зі ЗМІ ми вже знаємо, що Ваш брат майже рік переписувався з дівчиною з Росії, до котрої він поїхав на романтичну зустріч до Гомеля. Як відбулося його викрадення російськими спецслужбами?

- Вона є громадянкою Російської Федерації і вона мала прибути на зустріч разом зі своєю матір’ю, бо, за її словами, в неї немає закордонного паспорта. Мій брат мав зустрітися з нею поміж 17 та 19 годиною неподалік залізничного вокзалу міста Гомель. Після спілкування мого брата з адвокатом Сабініним останній повідомив, що після цього спілкування з дівчиною до нього підійшло кілька осіб у штатському, які посадили його у мікроавтобус і вивезли за межі міста. У лісі його переказали іншій групі незнайомих людей. Після цього його вивезли вже на територію Російської Федерації. Десь там під Смоленськом він просидів у замкненому приміщенні без вікон добу або дві, після чого його доставили до місця, де сказали, що проти нього в Росії було відкрито кримінальну справу та повідомили, за якою статтею він звинувачується.

- Як ви гадаєте, чи викрадення вашого брата відбулося без відома білоруських спецслужб, чи були співучасниками цього викрадення?

- Я можу припускати і моя родина може припускати, що так, це була спецоперація, в котрій російські і білоруські спецслужби здійснили незаконне затримання громадянина України.

- На основі чого ви робите таке припущення?

- Мій батько за цим же маршрутом наступного дня, 25 серпня, вирушив на його пошуки. Після прибуття до Гомеля він звернувся до співробітників білоруської міліції. Вони згодилися перевірити в своїй базі, чи мого брата немає в розшуку. Отже, вони на планшеті вписали ініціали мого брата і повідомили про те, що мого брата розшукує ФСБ Росії. Ще вони додали, що він знаходиться в розшуку відносно недавно. І тут моєму батькові стало зрозуміло, що це спецоперація. Він вирушив до прикордонного загону міста Гомель, аби йому пояснили, чи мій брат переїздив через білоруський кордон. Ніхто з офіцерського складу до нього не вийшов. Аби йому відповісти, відправили або прапорщика, або сержанта, і повідомили про те, що такий громадянин взагалі не перетинав кордону Республіки Білорусь. І лише перед зустріччю пана міністра закордонних справ України Клімкіна зі своїм білоруським колегою Макєєм білоруська сторона дала офіційне підтвердження, що мій брат перетнув кордон, що з білоруського боку до нього не було жодних претензій. Якщо людина знаходиться у міжнародному розшуку, то коли перевіряють її паспорт, можна відразу отримати таку інформацію, що її розшукують. Його повинні зняти з автобуса, йому повинні дати право зв’язатися зі своїми родичами, право на адвоката, і переказати тій стороні, що ініціює розшук, але відповідно до правової процедури. Білоруська сторона мовчала близько тижня про те, чи цей громадянин перетнув кордон. Тобто ми можемо сказати, що готувалася операція спецслужб, прикордонники отримали «згори» команду пропустити його через кордон, тому що певні люди вже чекали на нього в Гомелі.

- Нещодавно Тетяна, дівчина вашого брата Павла Гриба, заради котрої він поїхав до Гомеля, дала інтерв’ю Європейському радіо для Білорусі. І в ньому вона заявила, що російська ФСБ шантажувала її і змусила виманити хлопця на зустріч. Так само Тетяна повідомила, що Павло відправився до Білорусі, вже знаючи, що зустріч відбувається за ініціативи ФСБ. Чи ваш брат справді знав, що у Гомелі на нього можуть чекати?

- Гадаю, що відкрито вона йому цього не повідомляла. Хто б хотів приїхати на зустріч і бути пійманим? Це якийсь елемент сценарію російських спецслужб. Наскільки мені відомо, його також намагалися виманити на територію Російської Федерації, хоча ці спроби були невдалими. І, можливо, вже була підготована така спецоперація в Білорусі. Вони наче використовують Таню як свій канал комунікації з певною метою. Я гадаю, що вони мають якесь уявлення про те, як ця історія могла розвиватися в майбутньому.

- Чому спецслужби звинуватили у тероризмі і викрали саме вашого брата, хлопця, котрому лише нещодавно виповнилося 19? Чи це помста за діяльність вашого батька – військового капелана? Яку мету переслідує російська влада?

- Я не вважаю, що це помста за діяльність батька, тому що мій батько не брав участі в антитерористичній операції. Я гадаю, що це просто випадкова жертва, зручна мішень. Я вважаю, що його зробили заручником. І не лише його, адже його родина також вимушена слідувати якомусь незрозумілому сценарію. Гадаю, що це робиться з метою залякування українських мас, що кожен може виявитися заручником і потрапити за грати на довгі роки лише через якісь свої висловлювання в соціальних мережах. Існує така версія, що українців намагаються залякати і показати, що їм не варто їздити до сусідніх держав, що перебувають у орбіті впливу Російської Федерації. Показати, що, ось, ми всесильні, бійтеся нас.

А я нагадаю, що це була розмова Аляксандара Папка з Білоруської служби Польського радіо з Ольгою Гриб, сестрою 19-річного Павла Гриба – українця, викраденого в Білорусі російськими спецслужбами.

Sekcja Białoruska, Аляксандар Папко / А.М.

Родина викраденого в Білорусі Павла Гриба оголосила збір коштів, необхідних для оплати послуг адвоката. Банківські реквізити рахунку, на який можна переводити гроші, можна знайти за цим посиланням.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти