Logo Polskiego Radia
Print

Польща – В’єтнам. Перспективи розширення співпраці

PR dla Zagranicy
Natalia Beń 28.11.2017 16:08
  • Польща–В’єтнам.mp3
Цими днями президент Польщі Анджей Дуда перебуває з візитом у В’єтнамі. Метою є затіснення і поглиблення двосторонніх політичних та економічних відносин
Пленарні переговори офіційних делегацій Польщі та В’єтнаму, Ханой, 28 листопада 2017 рокуПленарні переговори офіційних делегацій Польщі та В’єтнаму, Ханой, 28 листопада 2017 рокуPAP/Jacek Turczyk

При нагоді візиту президента Польщі Анджея Дуди у В’єтнамі підписано ряд міжурядових договорів. В’єтнаміст, співробітник Центру польсько-азіатських досліджень та докторант Університету ім. Адама Міцкєвича в Познані Якуб Крульчик вважає заходи польської сторони з метою реклами свого бізнесу в цій країні вдалим кроком. В’єтнам належить до ринків Південно-Східної Азії з найбільш динамічним розвитком, – наголошує експерт.

– Нинішнє зростання ВВП у них на рівні майже 6,7. Щоб порівняти – понад шести відсотків найчастіше досягали в Азії Китай, Філіппіни, Індія. А В’єтнам уже їх переганяє, – це про щось свідчить. Крім того, В’єтнам дуже відкрився на закордонні інвестиції і встановив торгівлю з цілим світом.

На думку Якуба Крульчика, візит польського президента Анджея Дуди з численною делегацією підприємців може дати новий імпульс польсько-в’єтнамським торговельним відносинам. Уже за кілька місяців почне діяти угода про вільну торгівлю між Європейським Союзом та В’єтнамом.

Завдяки фактові, що В’єтнам – це країна, яка дуже добре розвивається, а тепер ще буде угода про вільну торгівлю між Європою та В’єтнамом, багато країн уже чекає і, можна сказати, гострить зуби. А Польща вже тут є і першою показує свою пропозицію.

Японіст та економіст, знавець регіону Азії Рафал Томанський звернув увагу на можливості, які відкриває співпраця з В’єтнамом.

В’єтнам має величезний потенціал – молоде суспільство і дуже багато рук до праці, які хочуть трудитися. А також, як ринок та економічна модель, пропонує можливість швидкого зростання. Якщо хтось встановлює економічне партнерство з цією країною, може бути певним доступу на інші місцеві ринки, в південно-східному регіоні, в напрямку Австралії та Нової Зеландії. Це велика сила, її не можна не доцінювати.

Співробітник Центру польсько-азіатських досліджень Якуб Крульчик зазначив, що хоч В’єтнам – це комуністична країна, проте в багатьох питаннях його політика не є типовою для цього державного ладу.

Є одна партія, яка управляє всім, контролює. Існують проблеми зі свободою слова, з неурядовими організаціями, з правами людини. Але, з другого боку, В’єтнам дуже ліберально ставиться до розвитку бізнесу. Цього не контролюють дуже строго, дозволяють розвиватися приватним підприємствам. Також ліберальним є ставлення, наприклад, до гомосексуальних осіб.

На думку знавця регіону Азії Рафала Томанського, оправданим є стремління польського уряду, щоб В’єтнам став однією з найважливіших адрес для польської економіки в Азії.

Це слушна концепція, бо в нас чималий культурно-міжлюдський капітал, а він дуже важливий. Польща іноді змушена боротися за те, щоб її помітили, використовує постаті від Коперника до папи Івана Павла ІІ. Вони відомі, практично, скрізь, проте людям з іншого куточка світу іноді важко зрозуміти, чим є Польща. А у В’єтнамі слово „Балян”, яке в’єтнамською означає Польщу, дуже добре розуміють і сприймають на території всієї країни (а вона досить велика). Ця назва має однозначно позитивні асоціації, тому що сотні в’єтнамців навчалися тут від сімдесятих років минулого століття, коли Польща ще належала до блоку комуністичних країн. В’єтнам надалі є комуністичним, та це не означає, що ми співпрацюємо з негативною партійною структурою. Це молодий ринок, який відкривається і хоче користуватися благами глобалізації.

Польща більше імпортує з В’єтнаму, ніж експортує до цієї країни. Це може змінитися. Як вважає Рафал Томанський, крім очевидних продуктів землеробства – яблук, овочів, а також м’яса – польська сторона може запропонувати інноваційну технологію і не тільки.

– В обміні могли б допомогти, практично, всі галузі. З власного досвіду, контактів, мені відомо, що можна використовувати навіть не зовсім очевидні сфери. У В’єтнамі дуже добре оцінюють польську освітню систему, і не лише тому, що тут навчалися громадяни цієї країни, але й тому, що В’єтнам не має достатньої технології та можливостей у сфері технічної освіти. Тому є зацікавлення не лише імпортом польських харчів та обладнання, але й використанням зразка системи освіти.

Досі навчатися в Польщі приїжджають сотні в’єтнамців. Першого дня свого візиту президент Анджей Дуда зустрівся з в’єтнамськими випускниками польських вишів. За словами польського очільника, ці люди особливо зв’язані з Польщею, і в своїй батьківщині стали представниками і послами Польщі.

– У залі серед вас, серед випускників польських вишів, є сьогодні міністри, віце-міністри, президенти компаній, директори, професори, науковці, які на щодень працюють тут, у В’єтнамі, для в’єтнамської держави, є патріотами. А заодно є друзями Польщі, вони надалі відкриті на Польщу і це для нас дуже важливо.

Президент Анджей Дуда висловив надію, що завдяки підписаній у Ханої двосторонній угоді до польських вишів прибуде більше в’єтнамських студентів. Зараз у Польщі навчається близько трьохсот громадян В’єтнаму.

Представники в’єтнамської громади в Польщі вбачають чималий потенціал у взаєминах Варшави з Ханоєм. Присяжний перекладач в’єтнамської мови і віце-президент Фонду сприяння інтеграції в’єтнамців у Польщі Гуан Мін-ґо вважає, що обидві країни мають дуже добрі підстави для розвитку економічних відносин.

– Бо колись Польща допомагала В’єтнамові і для в’єтнамців вона була ближчою до Заходу, ніж інші соціалістичні країни. Саме Польща завжди була позитивом у тодішньому соціалістичному таборі. Тому кожен, чуючи слово „Балян”, тобто Польща в’єтнамською мовою, має позитвні асоціації. Польщу у В’єтнамі сприймають дуже добре.

Директор Інституту в’єтнамської науки і культури в Польщі та віце-президент Суспільно-культурного товариства доктор Ля Ди Чун звернув увагу на економічний потенціал В’єтнаму.

– В’єтнам вважає Польщу дуже важливою країною, яка є наче містком або вхідними дверима на ринок Європейського Союзу. На мій погляд, Польща повинна ставитися до В’єтнаму як до можливості співпраці з Асоціацією держав Південно-Східної Азії (ASEAN).

Разом з тим, представники в’єтнамської суспільності в Польщі звертають увагу на проблеми своїх земляків в отриманні більшої кількості польських віз. На їхню думку, Варшава ускладнює процес возз’єднання сім’ї.

Гуан Мін-ґо з Фонду сприяння інтеграції в’єтнамців у Польщі вважає, що більше число приїздів громадян В’єтнаму до Польщі допомогло б у розвитку взаємних контактів.

– Якби ці відносини були на кращому рівні, тобто, кажучи конкретно, якби Польща надавала в’єтнамцям більше віз, то, мабуть, до Польщі приїхало б більше в’єтнамців, щоб тут працювати, нормально жити й розвиватися, разом із поляками.

Слід додати, що візит президента Польщі Анджея Дуди є першим візитом глави польської держави до В’єтнаму за 18 років.

PR24,IAR/Н.Б.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти