У понеділок у Польщі призначено новий уряд. Зміни відбулися, зокрема, на посадах міністра національної оборони, де Антоні Мацєревича замінив Маріуш Блащак, дотеперішній міністр внутрішніх справ і адміністрації. Замінено також керівника дипломатії. Тепер, замість Вітольда Ващиковського, міністром закордонних справ Польщі призначено Яцека Чапутовича.
Польський Політолог і викладач Студій Східної Європи у Варшавському університеті Адам Бальцер у розмові з Українською службою Польського радіо звернув увагу, що зміна на посаді голови дипломатії Польщі може бути новим шансом і новим початком у взаєминах між Варшавою і Києвом.
Експерт, однак, вказує, що в Польщі великий вплив на закордонну політику має партія Право і справедливість, а отже, вирішальним у формуванні взаєминин між нашими країнами є підхід до України політичної еліти Польщі.
Адам Бальцер вказав, що в польсько-українських взаємовідносинах присутня структуральна проблема, - це спадщина історії і політика пам’яті та підхід до неї.
«Ми у Польщі вважаємо, що в питанні інтерпретації історії Україна і українці мають прийняти виключно нашу точку зору». (...) «Польщі важко прийняти, що в цих взаємовідносинах ми можемо знайти елементи польського колоніалізму на українських землях», - наголосив політолог.
Адам Бальцер зазначив, що в Польщі помітне є зростання етнічного націоналізму, який дуже сильно пов’язаний з політикою ідентичності, що в свою чергу є надзвичайно важливим питанням для нинішнього польського уряду та партії влади.
«Для польських націоналістів одним із важливіших ворогів є, на жаль, Україна».
«У нас у Польщі існує відчуття зверхності щодо українців і щодо росіян. Однак різниця в тому, що ми поважаємо Росію як велику державу, і не маємо цього відчуття поваги до України. Тут теж справа в тому, що ми більше знаємо про історію і культуру Росії, ніж про історію і культуру України. (..) Тому легким противником для наших етнічних націоналістів є українці. Хоч об’єктивно, для мене, для Польщі, найбільшою загрозою є Росія, а не мусульмани, Німеччина чи “бандеризація” України», - сказав Адам Бальцер.
Нині питання дійсності – це питання наших уявлень. «Ми вважаємо, що ми майже ідеальні, чудові, і це змінити дуже важко» – звернув увагу польський політолог Адам Бальцер.
За словами експерта, 2018-тий і наступний рік у польсько-українських взаєминах можуть бути навіть складніщими, ніж дотепер.
Лідія Іванюх