Logo Polskiego Radia
Print

Паспортизація - черговий акт агресії Росії

PR dla Zagranicy
Lidia Iwaniuch 17.05.2019 13:00
  • polit.mp3
Україна засудила рішення російського президента і заявила, що буде вживати заходів
Vladimir PutinVladimir PutinFoto: Wikimedia/domena publiczna

Указ Владіміра Путіна про спрощення процедури отримання російського громадянства для мешканців окупованих районів Донецької та Луганської областей України з'явився 24 квітня. Від 3 травня Росія почала приймати від них заяви. Україна засудила рішення російського президента і заявила, що буде вживати заходів. Зокрема, Кабінет Міністрів визнав російські паспорти, видані українцям у двох пунктах видачі паспортів в Ростовській області недійсними і закликав світову спільноту ухвалити аналогічні рішення. Ось що про це сказав на засіданні Кабміну прем'єр України Володимир Гройсман:

– Росія почала видавати фейкові паспорти для громадян України. Це абсолютно незаконно і порушення міжнародних норм. Ми ніколи не визнаємо громадянства, яке надає країна-агресор. Це так само, як нацистська Німеччина видавала аусвайси. В нас є свій, український паспорт, яким ми пишаємося, який є символом свободи і демократії. Сьогодні ми приймемо рішення, уряд України, про те, щоб визнати всі паспорти, які будуть видані громадянам України на нашій території, на території суверенної Української держави, з порушенням будь-яких міжнародних норм, прав, ці паспорти будуть визнані незаконними. Вони будуть визнані незаконними при перетині державного кордону, а також при використанні на території нашої держави. Всі паспорти, що будуть видаватися Росією для українських громадян будуть також визнані недійсними.

Чому Київ так гостро реагує на дії Москви? Голова парламентського комітету в закордонних справах Ганна Гопко пояснила, що такий крок Путіна є нічим іншим, ніж розвитком агресії і посилення окупації захоплених українських територій.

– Очевидно, що це є порушення всіх міжнародних зобов'язань Росією. В такий спосіб Путін чітко посилає сигнал, що Росія робитиме із Донбасом те саме, що вона робила, наприклад, із Південною Осетією.

Такі плани Москви можуть мати далекосяжні наслідки і загрожують не лише якомусь окремому регіону держави, вважає екс-депутат Верховної ради Євген Жовтяк:

– Путін розглядає захоплення Донбасу, як плацдарм для захоплення в сферу свого впливу цілої України.

Своєю чергою, співголова луганської організації «Права справа» Дмитро Снєгірьов застеріг від недооцінки спрощення видачі російських паспортів, як передумови для повномасштабної війни Росії проти України. Він вважає, що цей крок Москви недаремно був вчинений саме зараз:

– Прийнято рішення про визнання Української православної церкви, Україна зайняла більш жорстку позицію і щодо мінських угод та норманського формату. Росії не вдається. Росії не вдається просунути ідею федерального устрою України і зміни її конституції. Щоби просунути цю ідею, Москва вдається до грубого військово- політичного шантажу: підводяться юридичні основи для військового вторгнення РФ на територію України, як це було в Абхазії і Осетії. Тоді все почалося з масової видачі російських паспортів і наявності великої кількості так званих громадян Росії не території Грузії. Це дало підстави Росії заявити про захист своїх громадян і мати певні юридичні підстави для уведення військових контингентів на територію цієї країни.

Проте заклик України до світу підтримати її протидію російській паспортній агресії наразі залишається без офіційної відповіді. Цю позицію підтримали своїми заявами держави Балтії та деякі держави Євросоюзу. Згодом Євросоюз повідомив, що не планує вводити нові санкції проти Росії, бо це буцімто може нашкодити Україні. Але пізніше посол Німеччини в Україні Ернст Райхель зазначив, що офіційний Брюссель ще не виробив єдиної думки щодо цієї проблеми:

– Запитання про додаткові санкції через спрощення Росією видачі її паспортів мешканцям Донецької і Луганської областей зараз перебуває у внутрішньому обговоренні в межах ЄС, – сказав посол.

Тим часом, міністр закордонних справ України Павло Клімкін провів на зустрічі глав МЗС країн Східного партнерства та Євросоюзу у Брюсселі цілу низку попередніх консультацій зі своїми колегами. Він сказав, що вони почали серйозно замислюватися про те, що цей крок Росії є загрозою не лише Україні, а й їхнім країнам. Натомість у Раді Європі генсек цієї організації Турбйорн Яґланд виступив за повернення Росії до Ради Європи, звідки вона була виключена після анексії українського Криму. У відповідь на це Клімкін заявив, що мінські угоди перестануть існувати, якщо Рада Європи скасує антиросійські санкції.

– На цей раз якимись формальними санкціями, персональними вже нічого не має закінчитися. Це точно буде те, що у нас називається «зрада». Якщо ми 10, 20, 50 людей поставимо під санкції – це не відповідь. Мене вчора ввечері багато хто запитував, писав, мучили, як буде Рада Європи. Я їм чесно сказав, що якщо ви підете туди, куди хочуть іти кілька країн, я в той же день вийду і скажу: по-перше, Мінська «у нас тепер немає», і, по-друге, його вбили не лише в Москві, але й ви його послідовно вбиваєте. Всі розуміють, що якщо зараз, після того як Росія почала фактично видавати паспорти, будь якийсь крок, який буде розглядатись як крок назустріч Росії в Раді Європи — не просто розуміння, що РФ треба поставити в якісь рамки, а просто: вони почали видавати паспорти, а їм кажуть — ну от візьміть. Тоді взагалі вся логіка того, що ми робили, тотально руйнується.

Але руйнування ілюзій загрожує не лише міжнародній спільності, а й самим мешканцям Донбасу, що спокусяться принадами російського громадянства. Як пояснив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука, невизнання паспортів Росії для громадян окупованих територій не є новиною для офіційного Брюсселя. Урядовець нагадав, що мешканці Криму вже наразилися на європейські санкції, коли їх стали завертати на кордонах ЄС, як власників незаконно виданих їм російських паспортів. А сподівання донеччан і луганчан на отримання російської пенсії з такими паспортами також марні – ці документи не дадуть їм такого права, застеріг Тука.

Вільгельм Смоляк

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти