Logo Polskiego Radia
Print

Польський професор: Польща є для Росії або васалом, або ворогом

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 16.05.2019 11:55
На думку проф. Анджея Новака, Росія сприймає Польщу або тільки у своїй зоні впливів, або ж як ворога
Президент Росії Владімір ПутінПрезидент Росії Владімір ПутінPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

У вівторок, 14 травня, під час зустрічі у Посольстві Республіки Польща у Берліні, присвяченій польсько-російським відносинам, професор Анджей Новак з Яґеллонського університету сказав, що Росія бачить у Польщі тільки васала або ворога.

«Росія дивиться на Польщу як на країну, яка або може належати до російської зони впливів, бути підпорядкованою Москві, або ж бути ворогом. Немає іншого погляду з російської перспективи на Польщу. Це дуже сумний урок історії. Дотепер не вдалося створити таких умов, таких можливостей, аби Росія змінила у зв’язку з цим свою позицію», - сказав учений, запрошений до польської дипломатичної установи послом Польщі в Німеччині Анджеєм Пшилембським.

На думку професора Новака, який є, серед іншого, членом Національної ради розвитку при президенті Польщі та Колегіуму Інституту національної пам’яті, Кремль не зацікавлений у збереженні будь-яких відносин з Польщею. Росія грає також за конкретні інтереси на терені Польщі, інтереси, що завжди пов’язані з політикою, з використанням їх для підпорядкування країни, залежної від російської нафти та природного газу.

Історик похвалив у зв’язку з цим політику нинішнього польського уряду, який хоче усунути будь-які питання, у яких Польща може бути предметом шантажу з боку Росії.

«Це вдалося у сфері енергоносіїв. Вдалося зробити так, що Росія не має своєї агентури впливу в урядовому центрі. Стан, у якому Кремль не має жодного простору для безпосереднього тиску, є станом, що полегшує майбутнє перезавантаження з Росією», - вважає польський учений.

«Це перезавантаження важко уявити, бо Росія не змінила своєї політичної еліти. Ця еліта думає не тільки імперськими категоріями, а думає про зміцнення своїх впливів також у фінансовому значенні. А з нинішньою Польщею не вдасться вести бізнес, що задовольнив би їх мафіозний менталітет. Немає ніякого інтересу у відкритті з боку Росії, і не буде, ймовірно, найближчим часом», - застеріг він.

Професор Новак, який є також головою Ради Центру польсько-російського діалогу та порозуміння, побачив один великий успіх, якого Росія досягла у політиці щодо Польщі за попередні роки. «Це такий поділ політичної сцени, коли ми не можемо домовитися між собою. Це найліпша агентура Росії. Я кажу не про когось особисто, а про стан, у якому опинилася польська політика. Стан, який ми бачимо теж в американській політиці. Це також дуже великий успіх Росії. Я не знаю, чи Росія насправді втручалася в американські вибори, але вона справила таке враження, що втручалася. Завдяки цьому Америка паралізована нині внутрішньо подібним конфліктом, що поїдає Польщу. Це робить Польщу і Америку, кожну на своєму рівні, слабшими. Більш уразливими на маніпуляції з боку Росії», - переконаний польський професор.

Він звернув увагу, що Росія може вести дуже ефективну пропагандистську політику, привабливу для всього спектру політичних сил в країнах Європейського Союзу: від ультраправих до радикальної лівиці. Професор зауважив, що, з одного боку, Путін створює імідж своєї країни як захисниці моральних цінностей і традицій проти занепаду Європи. Водночас Новак іронічно нагадав, що Росія є країною з найвищими у світі показниками захворювання на СНІД та абортів.

Професор наголосив, що на Заході є політики, які готові повернутися до перемовин з Росію за рахунок слабших країн, аби відновити зони впливів, на які, як зауважив, Росія має таке ж саме право, як Америка.

Водночас Анджей Новак переконаний, що найближчим часом військової операції з боку Росії проти Польщі не буде. Значно більші причини для стурбованості мають, на думку історика, Фінляндія і Швеція у зв’язку із дедалі більшими інтересами Росії у зоні Арктики.

PAP/Т.А.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти