Logo Polskiego Radia
Print

Антоні Мацєревич: Росія за будь-яку ціну хоче перешкодити вивченню Ту-154

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 28.05.2019 20:00
Голова Смоленської комісії розповів про перешкоди, які створюють росіяни полякам під час огляду уламків Ту-154М
Stauffenberg [Public domain]

Екс-міністр національної оборони Польщі та заступник голови Права і справедливості Антоні Мацєревич розповідає про те, як Росія намагалася вплинути на вибори до Європарламенту, про заплановане придбання Польщею винищувачів F-35, а також про найновіший візит польських прокурорів до Смоленська.

На недільних виборах до Європейського парламенту у Польщі керівна партія право і справедливість отримала 45,38% голосів (27 місць), опозиційна Європейська коаліція – 38,47% (що дає їй 22 місця), партія Весна – 6,06% (це 3 місця). Не подолали прохідного бар’єру – Конфедерація Корвін, Браун, Лірой і націоналісти, Кукіз’15 та Лівиця разом.

На погляд екс-міністра оборони Польщі Антоні Мацєревича Росія намагалася вплинути на результати цих виборів, хоча антиамериканська пропаганда з використанням різних інструментів та з боку агентури впливу провалилася:

«Інакше я не можу пояснити собі дії людей, котрі прямо виголошують гасла, що прирівнюють американські війська до радянських та окупаційних військ, котрі перебували у Польщі після Другої світової війни. Таке можна було почути також від людей, які підтримують націоналістичні та праві гасла. Це наслідок омани, створеної свідомо мас-медійною діяльністю Росії, зокрема агентством Sputnik. Проте виявилося, що розвиток у Польщі антинаціональної правиці неможливий, що антиамериканські, пропутінські гасла розпадаються, вони дріб’язкові, неефективні і такі, що компрометують людей, які їх використовують», - зазначив політик.

Антоні Мацєревич прокоментував також найсвіжішу інформацію про те, шо Міністерство національної оборони Польщі надіслало США запит на придбання 32 багатофункціональних винищувачів п’ятого покоління F-35, аби замінити ними постарадянську техніку:

«Це найсучасніше озброєння у світі, що значно випереджає усі інші подібні літаки. Якщо цих машин буде 32, то вони поставлять польську авіацію в один ряд із найсильнішими арміями Європи, а можливо й ширше, адже вони доповнять вже наявні у нас винищувачі F-16. Критика рішення про придбання літаків F-35, на мою думку, є абсолютно некомпетентною і може випливати із російської концепції. Раніше росіяни робили все, аби ми не придбали F-16. Росія не спроможна ефективно протидіяти цьому сучасному озброєнню. F-35 із доповненням флоту F-16 перетворює нашу авіацію у дуже ефективний інструмент захисту нашого повітряного простору».

Екс-міністр оборони та голова Комісії з розслідування причин смоленської катастрофи Антоні Мацєревич висловився також на тему візиту польських прокурорів та фахівців до Смоленська, де вони цього тижня проводять новий огляд уламків президентського літака Ту-154М, що розбився 10 квітня 2010 року. На його погляд, росіяни за будь-яку ціну хочуть перешкодити вивченню конструкторських елементів літака. Він вважає, що усі поступки з боку російської сторони є фіктивними.

«Насправді польські прокурори будуть оглядати, а не здійснювати детальну перевірку. Росіяни не погодилися на це. Передусім, вони не зможуть особисто фотографувати, вони лиш визначають місця, де росіяни робитимуть світлини. Вони теж не зможуть фізично вивчати частини літака, бо навіть більші частини не можна перевертати, щоб сфотографувати нижні фрагменти, наприклад, крила або центроплану. Тільки росіяни можуть без обмежень фотографувати уламки», - зазначив Мацєревич.

Голова Смоленської комісії пояснив причину обмежень для польських експертів під час вивчення уламків попередніми домовленостями обох сторін. Мацєревич нагадав, що у вересні цього року минає термін, протягом якого Парламентська асамблея Ради Європи зобов’язала росіян повернути уламки польській стороні. На його переконання, тільки тому російська сторона погодилася на приїзд і огляд Ту-154М польськими прокурорами та експертами.

«Це така нібито поступка, що має показати міжнародному співтовариству, що росіяни взагалі щось роблять у цій справі. А втім, сам огляд має шанс стати дуже корисним для роботи Смоленської комісії, зокрема з приводу високої якості знімків, які можуть пролити нове світло на катастрофу», - заявив Мацєревич.

За словами екс-міністра оборони Польщі, передусім потрібно негайно реконструювати уламки літака, використовуючи ситуацію, що польські фахівці перебувають безпосереднього на місці трагедії.

«Росіяни так оббудували ці уламки, що насправді необхідно змінити структуру покрівлі, аби щось рушити. Там досі несучі елементи того намету розташовані так, що вони знаходяться всередині окремих частин розбитого літака. Росіяни пояснюють свою позицію заборони рухати елементи намету тим, що вони можуть змінити структуру уламків, наприклад, під час реконструкції. Вони за будь-яку ціну хочуть перешкодити вивченню уламків літака».

Антоні Мацєревич нагадав, що ще рік тому технічний звіт Смоленської комісії, яку він очолює, вказав на докази і сліди вибухів як причину розпаду літака, зокрема на частині лівого крила, а також лівих дверях Ту-154М.

Нагадаю, що польські прокурори та судово-технічні експерти провели у вівторок другий день робіт у Смоленську, де на терені військового аеродрому проводять черговий огляд літака Ту-154М, що трагічно розбився 10 квітня 2010 року.

За неофіційною інформацією, польська делегація перебуватиме в Смоленську протягом усього тижня. Згідно з попередніми повідомленнями, предметом вивчення є, зокрема, конструкційні елементи та агрегати уламків літака, що знаходяться в ангарі на терені військового аеродрому Смоленськ-Північний.

Т.А.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти