Muzeum Polaków Ratujących Żydów - wkrótce otwarcie
PR dla Zagranicy
Joachim Ciecierski
09.03.2016 14:34
-
Muzeum Polaków Ratujących Żydów.mp3
To będzie jedno z najważniejszych muzeów w Polsce - deklaruje Jan Dziedziczak - sekretarz stanu w MSZ.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej
17 marca uroczyście otwarte zostanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Placówka upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.
Muzeum powstało we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów.
Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w MSZ, przedstawił na specjalnej konferencji prasowej, przygotowany przez resort plan transmisji z uroczystości inauguracji muzeum, adresowany do 18 placówek zagranicznych: ambasad, konsulatów, instytutów w 14 krajach świata. "Temat Polaków ratujących Żydów ma być ważnym polem działania polskiej dyplomacji, aby skutecznie walczyć z krzywdzącymi Polskę i Polaków stereotypami i upowszechniać wiedzę i pamięć historyczną" - podkreślił polityk. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa "Samarytanie z Markowej", która - jak poinformował Jan Dziedziczak - trafi do 27 placówek dyplomatycznych i kulturalnych w 24 krajach na wszystkich kontynentach. Film prezentujący muzeum wyświetlony będzie w 22 placówkach dyplomatycznych i kulturalnych RP w 20 krajach.
Relację z konferencji przygotwała Halina Ostas.