Logo Polskiego Radia
Print

W Krynicy obrady Forum Polonijnego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.09.2016 19:56
  • Senator Janina Sagatowska.mp3
W ocenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego Krynica to bardzo dobre miejsce na pogłębioną dyskusję o Polonii
Foto: senat.gov.pl/Przemysław Cebula

W Krynicy trwa Forum Polonijne. W drugim dniu Forum politycy, naukowcy, przedstawiciele Polonii i polskich organizacji pozarządowych dyskutowali m.in. o emigracji. Ich zdaniem emigracja zarobkowa to szansa i zagrożenie dla Polski.

Emigracja to z jednej strony zagrożenie, bo wyjeżdżają młodzi, aktywni ludzie, a więc Polska traci ekonomicznie i pogłębia się kryzys demogrficzny – uważa poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Z drugiej strony, jego zdaniem, to szansa, bo blisko 20 mln. Polaków poza granicami to ogromny potencjał, który Polska może wykorzystać, jednak pod warunkiem, że stworzy instrumenty pozwalające na to. Zdaniem posła Michała Dworczyka Polacy, którzy emigrowali po 2004 r. nie wrócą do kraju, bo na Zachodzie żyje się łatwiej i wciąż jest tam wyższy poziom życia niż w Polsce. W jego ocenie nie da się także uniknąć wyludniania byłych Kresów wschodnich z rdzennej, polskiej ludności, gdyż oni z kolei emigrują do Polski. To oznacza, że Polska powinna stworzyć im tu w kraju warunki do życia, a na Wschodzie zadbać o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego.

Jerzy Wójcicki ze Związku Polaków na Ukrainie podkreślił, że emigracja z Ukrainy do Polski przybiera na sile. Tę emigrację ułatwia Karta Polaka. Dodał, że emigranci z Ukrainy bardzo łatwo integrują się w Polsce. Na Ukrainie pozostają polskie cmentarze, kościoły, zabytki i o to należy zadbać. Zaznaczył, że młodzież, która przyjeżdża na studia do Polski nie chce już wracać na Ukrainę. Apelował, żeby stworzyć jakiś system zachęt, żeby choć na parę lat byli zobligowani wrócić na Ukrainę, bo tam zaczyna brakować polskich elit. Z kolei Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi mówił, że blisko połowa badanych na Białorusi chce emigrować, w tym także Polacy, ale główny kierunek ich emigracji to Rosja.

Prof. Maciej Duszczyk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że z Polski po 2004 r. wyjechało 1,3 mln osób z uwagi na wyższy poziom życia na Zachodzie. Jak poinformował z badań wynika, że np. w 2015 r. z Polski wyjechało 200 tys.osób, ale w tym samym roku wróciło 170 tys. Zatem Polacy wracają do kraju, najczęściej z powodów rodzinnych, ale, jego zdaniem to za mało, aby zmniejszyć zapaść demograficzną. Jego zdaniem należy zachęcać Polaków z Ukrainy i stwarzać im warunki do osiedlania się w Polsce.

Podczas Forum Polonijnego debatowano także na temat roli Polonii i Polaków za granicą w kształtowaniu wizerunku Polski. W ocenie senator Janiny Sagatowskiej, przewodniczącej senackiej Komisji Spraw Emigracji Polonia swoją postawą i pracą wpływa na wizerunek Polski. Przez lata, gdy nikt o to nie dbał robiła to Polonia. Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak podkreślił, że polski rząd dopiero od 25 lat dba o wizerunek Polski. „Zależy nam, by Polonia włączyła się w obronę wizerunku Polski poza granicami” – powiedział. Dodał, że te 20 mln. Polaków żyjących poza granicami może być naszymi ambasadorami poza granicami. „Jesteśmy partnerami i musimy razem działać na rzecz Polski” – apelował do Polonusów. Jego zdaniem Polacy powinni prowadzić lobbing na rzecz Polski, a ci, którzy mają już obywatelstwo obcych państw powinni się jednoczyć i jako wyborcy mogą wywierać nacisk na polityków w krajach zamieszkania. Z kolei Maciej Świrski prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom mówił, że prostując pomówienia powinno się posługiwać językiem poprawności politycznej, bo tylko tak można dotrzeć do środowisk opiniotwórczych na Zachodzie.


Z Janiną Sagatowską - przewodniczącą Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą rozmawiała Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt