Logo Polskiego Radia
Print

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.02.2017 10:32
  • Aleksander Sudujko z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.mp3
Ideą Biegu Tropem Wilczym jest uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci - mówi Aleksander Sudujko
Foto: polskieradio.pl

W 230 miastach w całym kraju, 26 lutego odbędzie się tegoroczna piąta edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku w Biegu bierze też udział zagranica. Biegi odbędą się w USA - w Nowym Jorku i Chicago, również w Londynie, na Ukrainie i Litwie, ale również w Australii, więc zasięg Biegu jest ogromny. Biorą w nim udział także żołnierze stacjonujący na naszych misjach zagranicznych w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie czy Kosowie. Do udziału w Biegu zgłosili się też żołnierze amerykańscy, którzy są w Polsce. Zgłosili się pojedynczo, najpierw kilku, potem kilkunastu, to była ich osobista inicjatywa. Ostatnio zgłoszonych było już ok. 200 osób.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Tradycyjna długość Biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek".

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się także w Wilnie. Przewiduje się, że weźmie w nim udział ok. 500 osób. Bieg objęło patronatem Wojsko Litewskie.

- Ideą projektu jest oczywiście przede wszystkim uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci, ale także przybliżenie historii i pokazanie kim byli. Intencją Biegu jest więc także edukacja dotycząca Żołnierzy Wyklętych - mówi Aleksander Sudujko z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Rozmawiał z nim Kamil Zalewski

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt