Logo Polskiego Radia
Print

Otwierają się nowe możliwości dla repatriantów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.03.2017 16:58
Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku zapewnia, że dla repatriantów otwierają się nowe możliwości
Rodzina z Kazachstanu - Irina i Witalij Waśkowscy z dziećmi - przed domem w StepnicyRodzina z Kazachstanu - Irina i Witalij Waśkowscy z dziećmi - przed domem w StepnicyFoto: polskieradio.pl

Jak żyją repatrianci, którzy trafili do Domu Polonii w Pułtusku? O tym w Polskim Radiu mówił dyrektor ośrodka Michał Kisiel. W środę spotkała się z nimi premier Beata Szydło, która jeszcze w kampanii wyborczej obiecywała, że będzie pamiętać o Polakach ze Wschodu.

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel mówił w radiowej Jedynce o projekcie ustawy, która zmienia definicję repatrianta i procedurę związaną z przyznawaniem wizy krajowej w celu repatriacji. Przewidziano w niej także ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji oraz utworzenie Rady ds. Repatriacji. Ma do niego należeć koordynowanie działań wspierających repatriantów, a także wydawanie decyzji w sprawie przyznawania im pomocy finansowej. Ma on też współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.

Gość Polskiego Radia mówił o problemach repatriantów, którzy trafili już do kraju, podkreślał, że są wśród nich zarówno osoby młode, gotowe do podjęcia pracy zawodowej, małe dzieci, jak i osoby starsze. Zwracał przy tym uwagę, że wiele z nich uczy się języka polskiego, "gdyż z jego znajomością nie jest za dobrze pośród naszych rodaków w Kazachstanie". – Trudno się dziwić, skoro jest to trzecie, czwarte pokolenie od repatriacji. Oni jednak bardzo dobrze rozumieją język polski, dlatego łatwo jest się z nimi komunikować. Niemniej często w naszych rozmowach posługujemy się językiem rosyjskim – poinformował.

Michał Kisiel powiedział, jest przekonany, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, które grupa repatriantów spędzi w Domu Polonii w Pułtusku, uda się jej członkom znaleźć pracę i lepiej się zasymilować w ojczyźnie.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt