Powstanie Warszawskie jest mało znanym tematem w Argentynie. Często jest mylone z powstaniem w getcie warszawskim. Ana Wajszczuk, znana argentyńska dziennikarka o polskich korzenach, postanowiła to zmienić. Tak powstała książka "Chłopcy z Warszawy", która szybko stała się w Argentynie bestsellerem.
Jednym z powodów, które sprawiły, że książka stała się takim wydarzeniem, jest fakt, że duża grupa czytelników to ludzie, którzy mają polskie korzenie. Mieszka tu wielu potomków imigrantów, których rodziny mają podobną historię albo którzy pod wpływem książki zaczęli badać losy swoich przodków.
Adan i Ana Wajszczuk
Inspiracją do napisania książki, przez Anę Wajszczuk, była historia jej rodziny.
Antoni Wajszczuk – „Toni” – student farmacji i członek VII Zgrupowania „Ruczaj”, zginął prawdopodobnie między 1 a 3 sierpnia, może nawet w samym dniu wybuchu powstania, w czasie walki o budynek Departamentu Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Jego siostra Barbara – „Baśka” – uczennica i harcerka, była sanitariuszką w Batalionie „Gustaw” na Starym Mieście, została ranna podczas eksplozji czołgu pułapki na ulicy Kilińskiego. Zginęła jednak dopiero kilka tygodni później podczas nalotu na szpital, w którym dochodziła do zdrowia.
Najbardziej wstrząsająca była historia najmłodszego z rodzeństwa, w zasadzie jeszcze dziecka, 15-letniego Wojciecha – „Wojtka”. Walczył w oddziałach Ochoty, które 2 sierpnia wycofały się do podwarszawskich lasów. Miały się tam dozbroić i wrócić do miasta. Złapali ich jednak Niemcy, a Wojtek znalazł się wśród 60 rozstrzelanych osób. Najmłodsza miała 14 lat.
O kulisach powstania książki i historii swojej rodziny Adan Wajszczuk, ojciec Any Wajszczuk, autorki książki "Chłopcy z Warszawy", opowiedział Halinie Ostas.
Ana Wajszczuk – argentyńska dziennikarka i poetka. Publikuje w największych dziennikach i czasopismach Ameryki Łacińskiej, m.in. w meksykańskim „Gatopardo” i „SoHo” oraz argentyńskim „Clarín” i „La Nación”. Autorka kilku tomików poetyckich. Jej książka "Chicos de Varsovia", która ukazała się w maju tego roku, okazała się literackim wydarzeniem i trafiła na listy bestsellerów w Argentynie.