Logo Polskiego Radia
Print

Znicze z Podkarpacia zapłoną na lwowskich cmentarzach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.10.2017 00:19
25-30 tysięcy zniczy zebranych w akcji „Światełko pamięci”, zapłonie we Wszystkich Świętych na cmentarzach we Lwowie
Bild: Wikimedia Commons/Exploti

25-30 tysięcy zniczy zebranych w akcji „Światełko pamięci”, głównie na Podkarpaciu, zapłonie we Wszystkich Świętych na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie oraz kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim. W poniedziałek zakończyła się zbiórka zniczy.

Akcja „Światełko pamięci” jest przedsięwzięciem organizowanym wspólnie przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów. Jest to 12. edycja akcji.

Koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie poinformowała w poniedziałek, że dotychczas do siedziby rzeszowskiej telewizji zwieziono 15 tys. zniczy, ale oceniła, że liczba ta na pewno jeszcze wzrośnie, bowiem do czwartku będą one dowożone z miejsc zbiórek. „W sumie może być ich 25, a nawet 30 tysięcy” – oceniła.

Zapłoną one na cmentarzach we Lwowie: Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich, a także na polskich nekropoliach w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie oraz na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach.

"Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Światełka zapalane są też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian" - mówiła Wolańska.

Przypomniała jednocześnie, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. "Na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilkanaście lat temu znicze paliły się tylko na nielicznych polskich grobach. Teraz to się zmienia" - zaznaczyła.

W tym roku zbiórka zniczy trwała od początku października. Znicze zbierano w blisko 70 miejscowościach. Oprócz Rzeszowa akcja była prowadzona także m.in. w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

Wzięli w niej udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze, organizacje strzeleckie, członkowie PCK, samorządy oraz - po raz pierwszy - żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

W minionych edycjach akcji "Światełko pamięci" w regionie zbierano nawet po 50 tys. zniczy, które później zapłonęły na lwowskich cmentarzach.

Akcje "Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 roku znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt