Stypendia dla polskich studentów ze Wschodu
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka
29.11.2017 14:51
Województwo Świętokrzyskie wspiera studentów polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Uzbekistanu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna CC0
50 studentów polskiego pochodzenia ze Wschodu, kształcących się na kieleckich uczelniach, odebrało w środę decyzję o stypendiach przyznanych im przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.
Łącznie na ten cel przeznaczono ok. 135 tys. zł. Miesięczne wsparcie w wysokości 300 zł otrzyma 42 studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz 8 z Politechniki Świętokrzyskiej.
"Intencją sejmiku województwa było dostrzeżenie polskich rodzin, które nie z własnej woli, po II wojnie światowej, znalazły się poza granicami kraju. (...) Z naszej perspektywy ma to głęboki wymiar moralny, to jest zobowiązanie Rzeczypospolitej do umożliwienia studentom, za pomocą stypendiów, nauki w naszym kraju" – mówił podczas uroczystości Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Dodał, że zainteresowanie tym wsparciem rośnie z roku na rok i jest świetną promocją regionu.
Tegoroczni stypendyści pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Uzbekistanu.
Jedną z osób, które otrzymały wsparcie jest student II roku budownictwa Roman Palyga. "Te pieniądze idą na mieszkanie i jedzenie. To ogromna pomoc dla mnie i moich rodziców" – zaznaczył. Z kolei studentka architektury pochodząca z Białorusi, Anna Prokopienko zaznaczyła, że decyzję o kształceniu w Polsce podjęła ze względu na czas trwania studiów. "Na Białorusi architekturę musiałabym studiować sześć lat, a tutaj tylko trzy i pół" – wyjaśniła. Dodała, że pieniądze ze stypendium wyda na opłacenie akademika oraz na zakup farb i innych przyborów.
W 2015 r. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy materialnej Polakom oraz osobom polskiego pochodzenia ze Wschodu, w tym repatriantom m.in. z byłych krajów ZSRR. Warunkiem otrzymania przez nich stypendiów jest zamiar podjęcia, kontynuowania lub ukończenia jednolitych studiów stacjonarnych lub studiów stacjonarnych I, II lub III stopnia na świętokrzyskich publicznych i niepublicznych uczelniach wyższych.
"Te osoby muszą posiadać polskie obywatelstwo lub kartę Polaka. Chcemy promować tych, którzy chcą się tutaj faktycznie kształcić, a nie tylko zmienić swoje miejsce studiowania" – tłumaczył marszałek Adam Jarubas.
PAP/ep