"Polacy w Chicago: doświadczenie imigranta"
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
10.02.2018 17:40
-
Anna Piekarska, wicedyrektor Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w konferencji[posłuchaj]
W Warszawie odbędzie się konferencja naukowa o Polonii w Chicago. Można jeszcze przesyłać propozycje referatów
Foto: Twitter.com/PLinChicago.
W dniach 14–15 czerwca 2018 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, jej celem jest pokazanie doświadczenia polskich imigrantów przybywających do Chicago i mieszkających w tym mieście. Do 12 lutego 2018 r. można przesyłać propozycje referatów na konferencję.
Organizatorów konferencji interesuje okres ponad 150 lat historii Polonii w „wietrznym mieście”. Pokazane zostaną z jednej strony doświadczenia i praktyki związane z integracją w środowisku amerykańskim, a z drugiej z podtrzymaniem polskiej tożsamości. Interesujące są także różne strategie dotyczące zachowania i zmiany tożsamości, sposobu wchodzenia w relacje z amerykańską rzeczywistością różnych pokoleń emigracji, zróżnicowanie środowiskowe oraz wspólne wartości, które pomogły polskim imigrantom zbudować silne więzi w polsko-amerykańskiej społeczności.
Konferencja da możliwość spojrzenia na doświadczenie wielu pokoleń imigrantów, którzy przyczyniali się do rozwoju miasta i kształtowali jego tożsamość. Będzie okazją do przedstawienia historii i podkreślenia znaczenia polskich imigrantów w Chicago, opisania ich osiągnięć, codziennego życia, zmagań i wyzwań, którym stawiali czoła, pozwoli także na lepsze zrozumienie ich roli w nowym środowisku społeczno-ekonomicznym, stosunku do innych Polaków i do „starej” Ojczyzny.
Konferencja ma na celu ukazanie doświadczeń społeczności imigrantów i problemów w pogodzeniu polskiej tożsamości i integrowania się ze społecznością Chicago i społeczeństwem amerykańskim. Kiedy i w jaki sposób Polak zaczyna uważać się / być uważany za Amerykanina lub mieszkańca Chicago i jak się to zmieniało z biegiem czasu? Czy traktował bycie Polakiem i Amerykaninem za komplementarne czy wykluczające się tożsamości? Wreszcie, celem konferencji jest zbadanie, jak większa mobilność Polaków po roku 1989 zmieniła doświadczenia imigrantów.
Tematyka referatów może przedstawiać zagadnienia w ujęciu ogólnym, jak i poprzez analizę przypadków indywidualnych. Proponowane referaty powinny opisywać zagadnienia z perspektywy historycznej, socjologicznej i antropologicznej. Preferowane będą takie ujęcia, które pozwalają na wykorzystanie do egzemplifikacji wydarzeń materiałów wizualnych, np. fotografii, ikonografii historycznej, wizerunków przedmiotów, obiektów architektonicznych itp.
Konferencja organizowana jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Muzeum Historii Chicago (Chicago History Museum), Muzeum Polskim w Ameryce (Polish Museum of America) oraz Uniwersytetem Loyola w Chicago (Interdisciplinary Polish Studies Program of Loyola University).
Z Anną Piekarską, wicedyrektor Muzeum Historii Polski, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.
Źródło: Muzeum Historii Polski/ho