Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa poświęcona historii Związku Polaków w Niemczech

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.03.2018 20:21
  • Wystawa w Senacie RP o historii Związku Polaków w Niemczech [posłuchaj]
Wystawa „Zawsze wierni Polsce” pokazuje burzliwe i niezwykle interesujące dzieje Związku Polaków w Niemczech
Foto: K.Czerwińska/Kancelaria Senatu RP

W Senacie otwarto wystawę „Zawsze wierni Polsce” poświęconą historii Związku Polaków w Niemczech, przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja. Ekspozycja wpisuje się w obchody ogłoszonego w 2018 r. przez Senat Roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Otwierając wystawę, wicemarszałek Maria Koc podkreśliła zasługi Polaków w Niemczech i ich założonego prawie 100 lat temu związku dla naszej wspólnoty narodowej. Przypomniała także krótko ich historię, ogromną aktywność, która zaowocowała prawie 900 polskimi organizacjami w przeddzień I wojny światowej i utworzeniem w 1922 r. Związku Polaków w Niemczech. Jak zaznaczyła, to właśnie zrzeszeni w nim Polacy w 1938 r., w najstraszniejszych czasach hitlerowskich rządów, zwołali kongres, by zamanifestować swoje przywiązanie do polskości.

W opinii wicemarszałek Senatu „Pięć Prawd Polaków” proklamowanych w Berlinie 6 marca 1938 r. powinno obowiązywać każdego Polaka żyjącego zarówno w kraju, jak i za granicą, być obecne w polskich sercach i przestrzeni publicznej. A brzmiały one: „Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”. Wicemarszałek Maria Koc zwróciła uwagę, że Polacy w Niemczech utracili w 1939 r. statut mniejszości i do dziś go nie odzyskali.

Obecnym na uroczystości przedstawicielom Związku Polaków w Niemczech i środowisk polskich w tym kraju podziękowała za krzewienie polskości, uczenie młodego pokolenia przywiązania do narodowej kultury i języka ojczystego.

Prezes Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski zapewnił, że Polacy żyjący w Niemczech dbają o imię Polski w tym kraju, co nie jest łatwe, szczególnie obecnie. Zaznaczył, że związek podejmuje szereg inicjatyw na rzecz współpracy środowisk w Niemczech, zwłaszcza nauczania języka polskiego jako języka ojczystego.

Przewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech ks. dr Adam Prorok podkreślił, że dbałość o polskość w Niemczech zawsze była i jest związana ściśle z działalnością Kościoła katolickiego.

W uroczystości otwarcia wzięła także udział młodzież ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 4 im. Batalionu AK „Parasol” z Warszawy.

Wystawa „Zawsze wierni Polsce” jest poświęcona burzliwym i niezwykle interesującym dziejom Związku Polaków w Niemczech. Okazją do jej przygotowania była przypadająca w 2017 r. 95. rocznica powstania związku. Ekspozycja ukazuje najważniejsze zagadnienia i fakty związane z życiem Polaków w Niemczech i funkcjonowaniem Związku Polaków w Niemczech. Przypomina m.in. sylwetki prezesów Stanisława Sierakowskiego i ks. Bolesława Domańskiego, oświatę i prasę polską w Niemczech, dojście Hitlera do władzy, historię nadania związkowi znaku Rodła, „Pięć Prawd Polaka”, tragiczny los niemieckich Polaków w czasie II wojny światowej.

O dziejach, ale także teraźniejszości i zadaniach na przyszłość Związku Polaków w Niemczech, Klaudiusz Madeja rozmawiał z jego prezesem, Józefem Malinowskim.

Źródło: senat.gov.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt