Litwa: ruszyła rekrutacja na studia polonistyczne
IAR
Dariusz Adamski
04.07.2018 13:10
-
Poseł Jarosław Narkiewicz wyjaśnia, że w systemie można wybrać opcjonalnie drugi kierunek kształcenia[posłuchaj]
Kandydaci na nauczycieli wykładających w j. polskim będą mieli także możliwość zdobycia specjalizacji w j. angielskim
Zdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński
Po przeprowadzonej niedawno reformie szkonictwa wyższego na Litwie wydział polonistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie stał się częścią kowieńskiego Uniwersytetu Witolda Wielkiego. - Rekrutacja na studia polonistyczne jest już prowadzona w litewskim, międzyuczelnianym systemie komputerowym - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy poseł na Sejm Litwy Jarosław Narkiewicz z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Polityk przez ostatnie tygodnie zabiegał o jak najszybszą możliwość zapisania się w ten sposób na studia polonistyczne. Rekrutacja na studia wyższe prowadzona przez inne uczelnie rozpoczęła się już w połowie czerwca.
Jarosław Narkiewicz wyjaśnia, że w systemie można wybrać opcjonalnie drugi kierunek kształcenia. - Rekrutacja została ogłoszona nie tylko na polonistykę. Kandydaci na te studia mogą dodatkowo starać się o wykształcenie pedagogiczne na kierunku anglistyki - zaznacza polityk. Dzięki temu studenci zdobędą specjalizację nauczyciela języka polskiego oraz języka angielskiego. Program kształcenia został utworzony na podstawie programu studiów polonistycznych byłego Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie.
Uniwersytet Pedagogiczny w Wilnie od blisko 60 lat kształcił polonistów oraz pedagogów innych przedmiotów nauczania w języku polskim, takich jak historia, biologia, geografia czy nauczycieli klas początkowych, pracujących w polskich szkołach na Litwie. Absolwenci wileńskiej polonistyki są też tłumaczami, dziennikarzami, przewodnikami, pracownikami instytucji kulturalnych oraz litewskich urzędów państwowych.
Z posłem na Sejm Litwy Jarosławem Narkiewiczem z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin rozmawia Kamil Zalewski.
IAR/dad