Logo Polskiego Radia
Print

Lwów: niezwykła lekcja o Janie III Sobieskim

IAR
Dariusz Adamski 18.10.2018 15:51
  • Uczniowie ze Lwowa i Szczecina przybliżyli lwowianom Jana III Sobieskiego. Materiał Eugeniusza Sały
Na lwowskim Rynku uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie i szkoły nr 5 w Szczecinie opowiadali o historii Polski
Karina Wysoczańska

Na lwowskim Rynku, w strojach barokowych, z kawą i przekąskami z tamtego okresu, uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny i szkoły nr 5 w Szczecinie opowiadali mieszkańcom i gościom miasta o historii Polski.

Przy kamienicy królewskiej we Lwowie, gdzie mieszkał król Jan III Sobieski, ustawiono własnoręcznie malowany namiot z ornamentem tureckim - symbol wygranej bitwy pod Wiedniem. W środku każdy mógł przeczytać na stylizowanym pergaminowym papierze listy Marysieńki do Jana III Sobieskiego.

Fot.:
Fot.: Karina Wysoczańska

O happeningu „Śladami Jana III Sobieskiego” opowiedziały Katarzyna Latyszewska, nauczycielka polskiej szkoły nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny oraz Kinga Maciaszczyk, nauczycielka zespołu szkół nr 5 w Szczecinie. - Z tą akcją wyszliśmy na Rynek, aby ludzie i turyści, którzy tutaj spacerują zobaczyli i zainteresowali się historią Polski, postacią Jana III Sobieskiego, który był królem Polski, a urodził się w Olesku niedaleko od Lwowa - powiedziała Katarzyna Latyszewska. - Dzisiaj mamy ucztę u króla Jana III Sobieskiego czyli przyprawy orientalne, kawę, którą Sobieski sprowadził do Polski i potrawy w kuchni Marysieńki. Więc w taki sposób chcemy przybliżyć historię, sztukę, kulturę i razem się bawić - dodała Kinga Maciaszczyk.

- Przedstawiamy stroje i kulturę barokową, która była w czasach króla Jana III Sobieskiego, parzyć kawę i częstować potrawami - podkreśliła uczennica Kamila Sosnowska ze Lwowa.

- Prezentujemy namiot turecki, który sami namalowaliśmy. Opowiemy trochę o Janie III Sobieskim, o historii, tradycjach. To wszystko w naszym namiocie tureckim – dodała Karina Krajka ze Szczecina.

Projekt "Śladami Jana III Sobieskiego czyli jak wspólna historia uczy i bawi" został dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Eugeniusz Sało

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt