W Instytucie Polskim w Wiedniu o dorobku Rafała Lemkina
IAR / PAP
Dariusz Adamski
01.11.2018 12:29
Projekcją wyjątkowego filmu oraz wykładem przypomniano w Wiedniu dorobek polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia
Fot.: Instytut Polski w Wiedniu
W związku z przypadającą w 2018 roku 70. rocznicą uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa w Instytucie Polskim w Wiedniu specjalnym pokazem filmu "Watchers of the Sky" oraz wykładem dr hab. Agnieszki Bieńczyk-Missali z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego przypomniano dorobek Rafała Lemkina.
Wydarzenie, które zorganizowane zostało wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu oraz Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach międzynarodowych w Wiedniu przybliżyło austriackiej publiczności dziedzictwo polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia będącego twórcą przyjętej w grudniu 1948 roku przez ONZ Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Zebranych gości w Instytucie Polski w Wiedniu przywitali dyrektor placówki Rafał Sobczak oraz zastępca szefa Stałego Przedstawicielstwa Jacek Sawicz.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Wiedeńskiego, Austriackiego Towarzystwa Korczakowskiego, Archiwum Dokumentacyjnego Austriackiego Ruchu Oporu oraz German Studies Association z USA.
Zaprezentowany we wtorkowy wieczór film dokumentalny amerykańskiej reżyser Edet Belzberg „Watchers of the Sky” („Strażnicy nieba”) przedstawia cztery opowieści o nadzwyczajnej odwadze. Ta filmowa podróż po historii ludobójstwa ukazuje, także w formie apokaliptycznych obrazów, że na przestrzeni wieków i na wszystkich kontynentach świata co jakiś czas dochodziło do tego zjawiska. Dokument oparty został częściowo na wyróżnionej Nagrodą Pulitzera książce Samanthy Power pt. „A Problem from Hell“ („Problem z piekła rodem“). Obraz swoją premierę miał w 2014 roku na festiwalu Sundance, na którym otrzymał dwie nagrody. Dzieło nagrodzone zostało także na festiwalach Monadnock International Film Festival i Jerusalem Film Festival.
Projekcję filmu poprzedził wykład dr hab. Agnieszki Bieńczyk-Missali.
Rafał Lemkin, polski prawnik i badacz z zakresu prawa karnego jest twórcą pojęcia „ludobójstwa“. W roku 1947 opracował projekt międzynarodowego aktu prawnego dotyczącego zbrodni ludobójstwa oraz jej zapobiegania i karania. Rok później zaproponowany przez Lemkina projekt w niemalże niezmienionej formie został jednogłośnie przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
Instytut Polski w Wiedniu
dad