Logo Polskiego Radia
Print

Ciekawa publikacja o polskich zesłańcach na Syberię

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.02.2019 12:30
  • Polscy zesłańcy-naukowcy na Syberii [posłuchaj].mp3
„Pożytki z katorgi” to książka o polskich zesłańcach na Syberię, którzy zostali tam wybitnymi naukowcami
Zdjęcie ilustracyjne, pochodzące z wystawy "Bronisław Piłsudski 1866-1918" pokazywanej w Wilnie Zdjęcie ilustracyjne, pochodzące z wystawy "Bronisław Piłsudski 1866-1918" pokazywanej w Wilnie Foto: Bartosz Frątczak/Instytut Polski w Wilnie

Pisarze, etnografowie, geolodzy i podróżnicy – sylwetki wybitnych polskich naukowców, zesłańców na Syberię m.in. po powstaniu styczniowym, przedstawia Wojciech Lada w książce „Pożytki z katorgi”.

Pobyt na zesłaniu stał dla wielu młodych skazańców swoistym uniwersytetem i furtką do kariery. Jan Czerski trafił do karnego garnizonu w Omsku, nie mając pojęcia o naukach przyrodniczych, a po kilku latach nie tylko postawił na głowie dotychczasową teorię geologiczną regionu, ale stał się jednym z najnowocześniejszych i najwszechstronniejszych badaczy. Zanim Wacław Sieroszewski znalazł się w Wierchojańsku, był ślusarzem. Gdy wrócił ze zsyłki do kraju, był już wybitnym jakutologiem, cytowanym do dziś znawcą szamanizmu. Bronisław Piłsudski przypłynął na Sachalin jako student prawa, opuścił go zaś jako człowiek, który ocalił od zapomnienia archaiczne języki lokalnych plemion.

Sieroszewski, Piłsudski, Dybowski, Czekanowski, Czerski, Kon – to tylko kilku z wielu Polaków zasłużonych dla Syberii i dla nauki w ogóle.

Z Wojciechem Ladą, autorem książki „Pożytki z katorgi”, rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt