Logo Polskiego Radia
Print

"ZnajZnak" - gra edukacyjna o Kresach

IAR
Dariusz Adamski 05.03.2019 14:37
  • W Biurze Edukacji narodowej IPN - Przystanek Historia jako pierwsi zagrali w nią uczniowie z Technikum Kinematograficzno-Komputerowego imienia Krzysztofa Kieślowskiego w Warszawie (IAR)
"ZnajZnak”- planszowa gra edukacyjna o historii Kresów, którą zaprezentowano w Instytucie Pamięci Narodowej
twitter/IPN/@ipngovpl

Gra za pomocą 133 symboli opowiada historię Polski od 1918 do 1989 roku.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz powiedział Polskiemu Radiu, że gra przybliża historie zarówno sławnych, jak i zapomnianych postaci związanych z Kresami. Są wśród nich: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski, Stanisław Moniuszko, Władysław Jagiełło. - Ale też mniej znane buńczuk Tatarski, biskup Teodorowicz, wielki Polak, patriota. Historia jest niezwykle skomplikowana, ciekawa, złożona, mam nadzieję, ze ona zainspiruje do dalszych poszukiwań - podkreśla Adam Hlebowicz.

Dyrektor zwraca uwagę, że dzięki charakterystycznym symbolom, takich, jak na przykład krzyż harcerski, grą zainteresują się zarówno młodzi, jak i ich rodzice, czy dziadkowie. - Harcerstwo narodziło się we Lwowie, Andrzej i Olga Małkowscy tam mieszkali i polska odmiana skautingu narodziła się tym mieście - przypomina Hlebowicz. - Mamy nadzieje, że będzie to gra międzypokoleniowa: dziadkowie będą grać ze swoimi wnukami i będą wspólnie poznawać tę historię - dodaje.

Gra „ZnajZnak” jest przeznaczona dla grupy od 2 do 16 graczy w wieku od 10 lat. Składa się ze 132 kart. Na każdej z nich znajduje się 12 ze 133 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt