Oświata polska na Litwie, a także litewska w Polsce jest tematem rozmów podczas rozpoczętej w środę trzydniowej wizyty w Wilnie delegacji Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP na czele z przewodniczącym komisji, posłem Rafałem Grupińskim.
"Spotykamy się, żeby porozmawiać o sytuacji naszej młodzieży, o tym, jak wygląda nauka języka polskiego, jakie są problemy i kwestie do rozstrzygnięcia, w czym możemy pomóc jako instytucje Sejmu i Senatu w Polsce" - powiedział Rafał Grupiński.
"Jesteśmy instytucją ustawodawczą, nie wpływamy na decyzje w sposób bezpośredni, ale możemy oddziaływać w sposób pośredni, sugerować, jeśli chodzi o współpracę pomiędzy obydwoma państwami, ministerstwami" - zaznaczył.
Polskich polityków interesuje też "kwestia kondycji polskiej kultury w działalności polskiej na Litwie, jaka jest obecność polskich książek w bibliotekach, poziom ich wypożyczeń".
Polska delegacja wizytę na Litwie w środę rozpoczęła od spotkania z przewodniczącym litewskiego parlamentu Viktorasem Pranckietisem.
"Oświata jest jedną z tych dziedzin, z powodu których my współpracujemy - powiedział Viktoras Pranckietis. - Bardzo się cieszymy, że rozpoczęliśmy tę współpracę i przyniesie ona również rozwiązania w kwestiach oświatowych".
Problemem polskiej oświaty na Litwie, a także litewskiej w Polsce, jest brak podręczników w językach ojczystych. Tą kwestią zajmuje się m.in. powołana w ubiegłym roku komisja resortów obu krajów.
Polacy na Litwie wskazują też na problem poziomu nauczania języka polskiego w polskich szkołach. Brak tu nie tylko odpowiednich podręczników, ale też obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, którego wyniki liczyłyby się w czasie rekrutacji na litewskie uczelnie, co z kolei zmniejsza zainteresowania uczniów nauką języka ojczystego.
Kolejny problem to ujednolicony przed sześciu laty w szkołach z litewskim i polskim językiem nauczania egzamin maturalny z języka litewskiego. Wyniki egzaminów ostatnich lat wskazują, że ok. 23 proc. uczniów szkół polskich ten egzamin oblewa, podczas gdy w szkołach litewskich ten odsetek wynosi ok. 8 proc.
"Jest to poważny problem, który należy rozstrzygać poprzez zmianę programów nauczania czy zmiany zasady zdawania tego egzaminu" - mówi PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna Józef Kwiatkowski.
O tych problemach polscy posłowie będą rozmawiali podczas spotkania z litewską sejmową komisją oświaty i nauki, posłami Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz ministrem oświaty Litwy Algirdasem Monkevicziusem.
W czwartek polska delegacja m.in. weźmie udział w otwarciu Centrum Języka Polskiego i Kultury, które będzie przygotowywać nauczycieli języka polskiego dla szkół z polskim językiem nauczania na Litwie, a także nauczycieli innych przedmiotów.
Na zakończenie wizyty posłowie w piątek zwiedzą szkołę w Wilnie im. Szymona Konarskiego. W sumie na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, w których się uczy 11,5 tys. uczniów.
Wizyta na Litwie delegacji Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP jest kontynuacją współpracy z litewską sejmową komisją oświaty i nauki, która została nawiązana w ubiegłym roku. Litewscy posłowie w Warszawie gościli w październiku ubiegłego roku. Odwiedzili wówczas też szkoły litewskie na Sejneńszczyźnie.
PAP/ho