Logo Polskiego Radia
Print

Salon Poezji, Muzyki i Teatru gościnnie w Polsce

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.06.2019 19:44
  • O spektaklach Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto, opowiadają Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki polskiego teatru z Kanady [posłuchaj]
Jedyny taki teatr emigracyjny na świecie, zaprasza w niedzielę do Konstancina, na spektakl "Tamara L"
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki  Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z TorontoMaria Nowotarska i Agata Pilitowska, wybitne aktorki Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z TorontoFoto: gazetagazeta.com

Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej działalności teatr wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył blisko 300 podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki", spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic". Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego. "Teatr ten jest swego rodzaju fenomenem. Został stworzony bez uchwał i nominacji, bez budżetów, rozdzielników i funduszy, bez lokalu i dyrekcji. Podstawą jego narodzin, przetrwania i sukcesu jest entuzjazm Marii Nowotarskiej. Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto napisał Henryk Dasko.

– Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do Toronto. Cały zespół teatru swoją pracą chce podtrzymywać możliwość obcowania z polską kulturą. Dążymy również do kultywowania naszej narodowej tradycji, nie tylko wśród Polaków. Musimy w to włożyć naprawdę dużo pracy. Podziękowaniem jest dla nas bardzo serdeczne przyjęcie ze strony publiczności, co dodaje nam mnóstwo siły i zapału do dalszej działalności – mówi Maria Nowotarska.

- Mamy wiele planów artystycznych. Chcemy przede wszystkim, Polakom na świecie, przybliżać wielką polską sztukę, pokazywać postaci wybitnych Polaków. Robimy to m.in. w naszym cykul "Wielkie Polki-Emigrantki" - dodaje Agata Pilitowska.

Przed dwoma laty, na scenie Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbył się Jubileusz 60-lecia pracy aktorskiej Marii Nowotarskiej. Jubilatka zagrała rolę Marii Skłodowskiej-Curie w sztuce Kazimierza Brauna pt. „Promieniowanie”.

Maria Nowotarska przez 33 lata była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, a następne 28 lat poświęciła sztuce teatralnej w Kanadzie. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Krzysztof Głuchowski zorganizował uroczysty jubileusz zasłużonej aktorce promującej polski teatr na świecie.

/

Teatr gości obecnie w Polsce. W niedzielę, 16. czerwca wystapi podczas Dni Konstancina. Wystawi sztukę "Tamara L.". Przedstawienie opowiadające o polskiej malarce epoki art deco wyreżyserował Kazimierz Braun (jest też autorem tego dramatu). Spektakl nie jest sztuką biograficzną o Tamarze Łempickiej. U podstaw tego dramatu leżą dwa rzeczywiste zdarzenia z życia malarki, które skupiły uwagę reżysera. Autor misternie splótł obraz ze słowem traktując malarstwo Łempickiej jako element akcji. Agata Pilitowska gra rolę młodej Tamary, Maria Nowotarska wcieliła się w rolę zakonnicy.

Z Marią Nowotarską i Agatą Pilitowską, wybitnymi aktorkami Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto, rozmawia Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt