Polscy naukowcy odnoszą sukcesy w Stanach Zjednoczonych
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
23.09.2017 20:11
-
W magazynie mówimy m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA i pracy prof. Waldemara Priebe, wybitnego onkologa polskiego pochodzenia
Prof. Waldemar Priebe, słynny badacz pracujący nad kilkoma lekami przeciwnowotworowymi, nie planuje powrotu do Polski, ale ojczyzna wciąż jest mu bliska
www.pixabay.com
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wziął udział w debacie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. W programie trzydniowej wizyty były także spotkania z amerykańskimi inwestorami i Polonią oraz wizyta w akademii wojskowej West Point.
W naszej audycji opowiadamy również o wystawie "Tadeusz Kościuszko - człowiek wolności" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji Roku Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.
W audycji także rozmowa z prof. Waldemarem Priebe, wybitnym onkologiem ze Stanów Zjednoczonych. Słynny badacz, który pracuje obecnie nad kilkoma lekami przeciwnowotworowymi, nie planuje powrotu do Polski, ale ojczyzna wciąż jest mu bliska. Doświadczenie zdobyte w USA chce wykorzystać, by zbudować nad Wisłą biotechnologiczne zagłębie regionu. — Oczywiście z pomocą polskich naukowców i dzięki współpracy polsko-amerykańskiej — zastrzega prof. Waldemar Priebe.
Dwujęzyczność to dar, który rodzice, przebywający na emigracji, mogą ofiarować swojemu dziecku. Często jednak nie wiedzą, jak sobie z dwujęzycznością poradzić i tym samym pozbawiają swoje dziecko tej właśnie możliwości. O dwujęzyczności i jej zaletach opowiada Aleksandra Mosiądz, logopeda i neurologopeda.
W programie również rozmowa o przygotowaniach polsko-litewskiej załogi do Rajdu Dakar.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.