Polska apeluje w ONZ o przestrzeganie prawa międzynarodowego
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
20.01.2018 09:00
-
W magazynie m.in. o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy w RB ONZ, wizycie szefa MON w Waszyngtonie i wsparciu dla polonijnej oświaty
Polski prezydent mówił m.in. o potrzebie przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślał, że już samo przygotowywanie się do agresji jest łamaniem prawa
Prezydent RP Andrzej Duda w ONZ Foto: Jakub Szymczuk/KPRP
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. To była pierwsza wizyta prezydenta w ONZ od czasu, gdy w styczniu Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda uczestniczył w debacie na temat broni masowego rażenia, organizowanej przez Kazachstan, który sprawuje prezydencję w Radzie. Polski prezydent mówił m.in. o potrzebie przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślał, że już samo przygotowywanie się do agresji jest łamaniem prawa.
W audycji relacjonujemy także wizytę ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, Herbertem Raymondem McMasterem.
W programie także o wzrastającej liczbie inwestycji zagranicznych w Polsce i wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej dla polonijnej oświaty.
Popularyzatorzy nauki 2017 nagrodzeni. Główną nagrodę za całokształt działalności zwiazanej z popularyzacją nauki odebrał fizyk profesor Tadeusz Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego. W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwaw Wyższego oraz Polską Agencję Prasową nagradzane są osoby i instytucje, które w ciekawy i prosty sposób opowiadają o nauce osobom nie zajmujacym się nią. W audycji relacja z uroczystosci wręczenia nagród.
Muzeum Narodowe w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentuje cykl wystaw „3 razy Niepodległa”. Opowiada o nich dyrektor muzeum Agnieszka Morawińska.
Specjalny program obchodów 100-lecia niepodległości, promujący polską kulturę za granicą, przygotował Instytut Adama Mickiewicza. To wydarzenia kulturalne poświęcone polskiej muzyce poważnej i jazzowi, prezentacja historii polskiego designu i awangardy oraz wzmacnianie i rozwijanie marki polskiego teatru.
- Rok 2018 jest rokiem szczególnym, dlatego w szczególny sposób chcemy opowiedzieć czym jest Polska, kim są Polacy, jaka jest ich duchowość i wrażliwość. Chcemy inspirować polską kulturą zagranicznych twórców – przekonuje w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy - dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.