W magazynie "Widziane z Polski" relacja z obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych. Delegacja leciała na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W audycji komentujemy także wizytę w Polsce Fransa Timmermasa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Unijny polityk ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sporu z Polską ws. praworządności i reform wymiaru sprawiedliwości.
W 13. ankiecie atrakcyjności inwestycyjnej, przeprowadzonej przez Polsko - Niemiecką Izbę Przemysłowo - Handlową, nasz kraj zajął drugie miejsce w Europie za Republiką Czeską. Polska od lat cieszy się dużym uznaniem inwestorów. Na pytanie co zrobić, aby ten pozytywny trend utrzymać odpowiada Marcin Petrykowski z firmy analitycznej S&P Global Ratings.
Senacki hol stał się w tych dniach areną zmagań młodych zdolnych szachistów. Wszystko za sprawą kolejnej edycji turnieju „Szachiści grają dla Polonii”. Zmagania obserwował marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W magazynie nasza relacja z tego wydarzenia.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zorganizowało kwestę w warszawskich szkołach na rzecz uczniów ukraińskich szkół, znajdujących się w strefie działań wojennych. Akcja potrwa do 20 kwietnia. Zebrane pieniądze będą przeznaczone dla szkoły numer 5 w Krasnohoriwce, która leży 20 kilometrów od okupowanego przez separatystów Doniecka. W audycji rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem PCPM.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i nadania pierwszych praw wyborczych kobietom w Wielkiej Brytaniitych, Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na Wyspach Brytyjskich.
W ramach plebiscytu #Polka100 wyłonionych zostało 18 zwyczajnych lecz wyjątkowych kobiet, które inspirują społeczność polską w Wielkiej Brytanii. Laureatki plebiscytu reprezentują szerokie spektrum zawodów wykonywanych przez polskie kobiety w Wielkiej Brytanii - znalazły się wśród nich pilotka, działaczki polonijne, inżynier budująca metro, analityk energetyczny czy piłkarka młodzieżowa oraz rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy, dr Joanna Bagniewska - zoolog, wykładowczyni, popularyzator nauki.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.