Logo Polskiego Radia
Print

Rozpoczęła się druga tura negocjacji ws. zakupu systemu Patriot

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.04.2018 17:20
  • W magazynie m.in. o obchodach 75. rocznicy powstania w getcie, rozpoczęciu drugiej tury rozmów ws. zakupu systemu Patriot i Polakach na Syberii
Przedmiotem negocjacji związanych z zakupem rakiet Patriot jest połączenie systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew
Podpisanie 28 marca br., polsko-amerykańskiej umowy ws. zakupu systemu Patriot Podpisanie 28 marca br., polsko-amerykańskiej umowy ws. zakupu systemu Patriot Foto: W. Kompała/KPRM

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które odbyły się przed pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

Mówimy także o okolicznościach ujawnienia przed kilkudziesięciu laty Zbrodni Katyńskiej. Mija 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej. NKWD wymordowało wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. W kwietniu 1990 roku rząd Rosji przyznał publicznie, że zbrodnia, ujawniona przez Niemców w kwietniu 1943 roku, została popełniona przez stalinowskie służby specjalne.

W audycji przekazujemy również informacje o rozpoczęciu drugiej tury polsko-amerykańskich negocjacji w sprawie systemu Patriot.

Przedmiotem negocjacji związanych z dostawami systemu Patriot jest m. in. połączenie systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Pod koniec marca w Warszawie została podpisana umowa sprzedaży Polsce przez USA zestawów obrony powietrznej Patriot z opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS. Wartość kontraktu na pierwszą fazę to 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł). 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów zaangażowanych w program Wisła.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił prognozę gospodarczą dla Polski. W najnowszym raporcie Fundusz przewiduje szybszy wzrost gospodarczy naszego kraju i obniżenie długu publicznego. O komentarz poprosiliśmy Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Dom Inwestycyjnego Xelion.

Trzech młodych Polaków prowadzi na izraelskiej pustyni badania za pomocą drona. Polska grupa archeologiczna jest pierwszym zespołem z Europy, który rozpoczął prace na pustyni Negew. Chodzi o to, by w nowoczesny, a równocześnie tani sposób zbadać starożytne miasta, które zostały zbudowane 23 wieki temu.
Polacy pracują na stanowisku Shivta, niedaleko izraelskiego miasta Beer Szewa. W przedsięwzięciu pomógł im też pracujący tam polski ksiądz. Wysłannik Polskiego Radia spotkał się w Beer Szewie z autorem pomysłu i doktorantem na Uniwersytecie Jagiellońskim Maciejem Wacławikiem.

O wizycie polskich parlamentarzystów wśród Polaków żyjących na Syberii, między innymi we Władywostoku, Wierszynie i Irkucku, opowiada senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Proponujemy Państwu także wysłuchanie audycji z cyklu "Kierunek: Polska" w którym opowiadamy o losach Polaków powracajacych do kraju z emigracji.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt